Nike Outdoor Nationals — A New Look For Big HS Meet

Nathan Green had an impressive weekend, winning the Nike mile in 4:03.30 the day after he won in Seattle at 4:01.96. (LOGAN HANNIGAN-DOWNS)

EUGENE, OREGON, June 30-July 03 — With a new world-class venue and a new sponsor, the NSAF’s Nike Outdoor Nationals delivered some great high school competition to Hayward Field on the weekend after the conclusion of the Olympic Trials.

The Trials heat wave had mostly dissipated as temps ranged from the mid-70s to low-90s. The fields were anything but typical, as the move across the country after 15 editions in Greensboro, North Carolina, may have shifted the meet to more of a West Coast orientation, though the ongoing pandemic may have been a crucial factor in limiting attendance from some areas.

In any case, new sponsor Nike had to have been pleased by a 4-day festival that featured 14 nation-leading marks, one of them a national record.

The powerhouse Saratoga Springs girls from New York took down the 4 x Mile best in a big way, clocking 19:40.67 to slice more than 16 seconds from the old best of 19:56.75 set by Suffern, New York, in ’07. Junior Ella Kurto led off at 4:52.82, handing off behind the 4:52.02 of Niwot, Colorado, senior Lucca Fulkerson, who would win the 2M the next day in 10:19.95.

Saratoga Springs stayed close to Niwot on the second leg, senior Alycia Hart (4:57.74) handing off a stride behind the Coloradans. Then junior Mackenzie Hart (4:55.84) broke away. On anchor, frosh Emily Bush clocked 4:54.26 and was able to hold off the 4:52.28 of Niwot’s Madison Shults, whose team also finished well under the old record at 19:45.37.

“I made a gap,” said the younger Hart, “and Emily kept that gap and held them off.”

On the boys’ side, the most impressive individual performances were generally one-offs, as no one scored a double win on the track. Terrence Muex (Carman-Ainsworth, Flint, Michigan) was the unlooked-for winner of the 400 in a nation-leading 46.13, a 0.39 improvement on his incoming PR of 46.52, which itself was a massive jump from his previous best of 47.97.

“I saw someone running next to me,” said Muex. “That’s when I knew that I had to push it if I wanted to win.”

In the mile, Nathan Green (Borah, Boise, Idaho) came down I-5 from Seattle where he had won the Brooks PR race the previous day. Here he blasted a 55.48 final quarter to win in 4:03.30 over Niwot’s Zane Bergen (4:03.90) in the meet’s final race.

Jordan Anthony (Tylertown, Mississippi) captured the 100 in 10.21 (wind 1.9) but his late charge in the 200 fell short of a surprising 20.49 barely windy (2.1) performance by Brandon Miller (Fenton, Michigan). Anthony clocked 20.57 in 2nd.

On the field, only Zane Forist (Carson City-Crystal, Carson City, Michigan) was able to successfully double. On the meet’s first day he won the discus at 205-9 then came back with a 64-7¼ win in the shot.

The only dual relay wins for the boys went to Free Academy (Newburgh, NY), taking the 4×4 (3:17.59) and 1000 medley (1:54.75).

The girls didn’t get any individual doublers at all. Jasmine Montgomery (Reagan, San Antonio) took the 100 in 11.44 ahead of Samirah Moody (Rivers, Weston, Massachusetts), who ran 11.51. Moody came back to win the 200 in 23.32.

Addison Wiley (North, Huntington, Indiana) captured the mile in 4:42.78 over 800 star Sophia Gorriaran (Brown, Providence), who clocked 4:43.74. In the 5000, youth was served as Ellie Shea (Belmont, Massachusetts) won by 40m in 16:10.42, a national frosh-class record.

Hana Moll (Capital, Olympia, Washington) took the vault at 14-4 and Sarah Marvin (Byron, Michigan) the shot with her 50-7½.

The dominant girls relay school was distance-strong Niwot, which won the 4×8 (8:52.48), distance medley (11:33.51) and surprised Michigan’s Oak Park with a 3:42.72–3:43.62 win in the 4×4.


NIKE HS NATIONALS BOYS RESULTS

100(1.9): 1. Jordan Anthony (Tylertown, Ms) 10.21; 2. **Nyckoles Harbor (Carroll, Washington, DC) 10.31; 3. Nazzio John (Roosevelt, San Antonio) 10.33.

200(2.1): 1. Brandon Miller (Fenton, Mi) 20.49; 2. Anthony 20.57; 3. John 20.65; 4. *Shamali Whittle (Hamilton North-Nottingham, Hamilton, NJ) 20.73.

400: 1. Terrence Muex (Carmen-Ainsworth, Flint, Mi) 46.13 (HSL);

2. *Garrett Kaalund (Antonian, San Antonio) 46.88; 3. *Khamari Terrell (Shoemaker, Killeen, Tx) 46.92.

800: 1. Jake Orr (Corner Canyon, Draper, Ut) 1:50.92; 2. Miles Brown (Novi, Mi) 1:50.95; 3. Adam Mason (Manvel, Tx) 1:51.60.

Mile: 1. Nathan Green (Borah, Boise) 4:03.30; 2. *Zane Bergen (Niwot, Co) 4:03.90; 3. *Gavin Sherry (Conard, West Hartford) 4:07.20.

2M: 1. Joshua Truchon (Hale, West Allis, Wi) 8:54.14; 2. Nick Bendtsen (Wolcott, Ct) 9:00.91; 3. *Aidan Puffer (Manchester, Ct) 9:01.17.

5000: 1. Simon Sala (Niwot, Co) 14:30.66; 2. *Micah Wilson (East, St Charles, Il) 14:38.06; 3. **Aidan Cox (Coe-Brown, Northwood, NH) 14:38.75

2000St: 1. Matthew Bogdan (Colts Neck, NJ) 5:49.94; 2. Peter Fogarty (Saranac Lake, NY) 5:58.83; 3. Jackson Cayward (Tolland, Ct) 5:59.51

110H(1.5): 1. Ethan Exilhomme (Timber Creek, Orlando) 13.51; 2. *Cyrus Ways (Nease, Ponte Vedra Beach, Fl) 13.73.

400H: 1. Dillon Leacock (Millbrook, Raleigh) 52.29; 2. *Tamaal Myers (Cass, Detroit) 52.29; 3. Joseph Morrone (St Peter’s, Jersey City) 52.99.

3000W: 1. *Ryan Allen (Kingsway, Woolwich Township, NJ) 14:28.87 (HSL);

2. *Isaac Gay (Brighton, Rochester, NY) 15:43.24; 3. *Abraham Goldslager (Hudson, Oh) 15:55.25

Relay Events

4 x 100: 1. Cedar Hill, Tx 41.31; 2. Carroll 41.46; 3. Keenan, Columbia, SC 41.80.

4 x 200: 1. Hayes, Bronx 1:26.36; 2. Cuthbertson, Waxhaw, NC 1:26.74; 3. Cedar Hill, Tx 1:27.22.

4 x 400: 1. Free, Newburgh, NY 3:17.59: 2. Colonial Forge, Stafford, Va 3:18.35; 3. Elizabeth, NJ 3:18.55.

4 x 800: 1. Ridge, Basking Ridge, NJ 7:39.06 (HSL);

2. St. Xavier, Louisville 7:47.84; 3. Community, Minooka, Il 7:49.28.

4 x Mile: 1. Niwot, Co 17:19.70 (HSL);

2. Loyola, Los Angeles 17:28.58; 3. Ridgefield, Ct 17:28.87.

800Med: 1. Cathedral, Los Angeles 1:31.82; 2. Cuthbertson 1:31.88; 3. Milford Mill, Gwynn Park, Md 1:32.21.

1000Med: 1. Free 1:54.75 (HSL); 2. Cuthbertson 1:55.62; 3. Elizabeth, NJ 1:56.71.

SpMed: 1. St. Peter’s, Jersey City 3:24.40 (HSL);

2. Milford Mill, Gwynn Oak, Md 3:28.10; 3. Cathedral, Los Angeles 3:29.53.

DisMed: 1. Ridgefield, Ct 10:01.72 (HSL);

2. Ridge 10:02.46; 3. Union Catholic, Scotch Plains, NJ 10:02.86.

Field Events

HJ: 1. Kason O’Reilly (Marble Falls, Tx) 7-¼; 2. Kennedy Sauder (Calvary, Ft Lauderdale,) 6-10 ¼; 3. Tyus Wilson (Sterling, Ks) 6-10¼.

PV: 1. Clayton Simms (Live Oak, Watson, La) 17-0; 2. Garrett Brown (La Costa Canyon, Carlsbad, Ca) 16-8; 3. *Beau Domingue (Hammond, La) 16-4.

LJ: 1. Julian Collins (Hewitt-Trussville, Trussville, Al) 24.1; 2. Elisha Teneus-Claude (Stoughton, Ma) 23-10¾; 3. **Malachi Collier (Maple Heights, Oh) 23-10.

TJ: 1. Floyd Whitaker (Highland, Blackwood, NJ) 49-11¾; 2. Solomon Washington (Stony Point, Round Rock, Tx) 49-9¾; 3. Aren Spencer (Barbados) 49-7¾.

SP: 1. *Zane Forist (Carson City-Crystal, Carson City, Mi) 64-7½; 2. *Cade Moran (Murrieta Mesa, Murrieta, Ca) 63-6; 3. *Tarik Robinson-O’Hagan (Woonsocket, RI) 63-5.

DT: 1. Forist 205-9; 2. *Jeremiah Nubbe (Rainier, Wa) 200-2; 3. Kevin Grubbs (Summer Creek, Houston) 191-8.

HT: 1. John Fay (Hendricken, Warwick, RI) 236-10 (HSL);

2. Robinson-O’Hagan 236-9; 3. Logan Coles (Woonsocket) 231-1.

JT: 1. Burkhart 209-4; 2. **Austin Milton (Sherwood, Or) 201-4; 3. Asher Krauel (Sherwood) 200-5.

Dec(6/30–7/01): 1. *Maxwell Stakun-Pickering (Wellesley, Ma) 7344 (HSL);

2. Bryce Kazmaier (Howell, St Charles, Mo) 7305 (209-11 JT); 3. Jordan Fick (North Oconee, Bogart, Ga) 7013.

NIKE GIRLS RESULTS

100 (1.6): 1. Jasmine Montgomery (Reagan, San Antonio) 11.44; 2. Samirah Moody (Rivers, Weston, Ma) 11.51; 3. *Jayla Jamison (Airport, West Columbia, SC) 11.54.

200 (1.2): 1. Moody 23.32; 2. Taejha Badal’ (Concordia, Tomball, Tx) 23.47; 3. **Madison Whyte (Heritage, Newport News, Va) 23.54.

400: 1. *Aaliyah Butler (Piper, Sunrise, Fl) 53.48; 2. ***Sydney Harris (Buford, Ga) 53.89; 3. **Sophia Gorriaran (Brown, Providence) 54.10.

800: II–1. *Ainsley Erzen (Carlisle, Ia) 2:06.52. III–1.* Lauren Tolbert (Belmont, NC) 2:08.30; 2. *Micah Trusty (Friends Central, Wynnewood, Pa.) 2:08.30.

Mile: 1. *Addison Wiley (North, Huntington, In) 4:42.78; 2. Gorriaran 4:43.74; 3. *Mia Cochran (Moon Area, Moon Township, Pa) 4:45.07; 4. **Madison Shults (Niwot, Co) 4:46.26.

2000St: 1. Sydney Masciarelli (Marianapolis, Thompson, Ct) 6:36.24; 2. Brooke Rauber (Tully, NY) 6:43.83; 3. **Alli Crytser (Hanover, Mechanicsville, Va.) 6:59.55.

2M: 1. Lucca Fulkerson (Niwot, Co) 10:19.95.

5000: 1. ***Ellie Shea (Belmont, Ma) 16:10.42 (national frosh-class record); 2. *Caroline Wells (Winter Springs, Fl) 16:16.02; 3. Margot Appleton (Portsmouth Abbey, Portsmouth, RI) 16:21.83.

100H (1.1): 1. **Nonah Waldron (Oak Park, Mi) 13.58; 2. ***Akala Garrett (Charlotte Day, Charlotte) 13.66; 3. Tairah Johnson (Shadow Creek, Pearland, Tx) 14.01.

400H: 1. **Akala Garrett 58.99; 2. Aleia Gisolfi-McCready (Lexington, Ma) 59.90; 3. Sidney Green (Allen, Tx) 60.97; 4. **Kimora Northrup (Niwot, Co) 61.12; 5. Waldron 61.27.

3000W: 1. ****Madison Morgan (Kinder, Tx) 14:12.66 (HSL);

2. ***Talia Green (Oakland, Ca) 14:36.10.

Relay Events

4 x 100: 1. Renaissance, Detroit 46.08.

4 x 200: 1. Renaissance 1:39.58.

4 x 400: 1. Niwot 3:42.72; 2. Oak Park 3:43.62; 3. Clovis North, Fresno 3:47.68.

4 x 800: 1. Niwot 8:52.48 (HSL);

2. Memorial, Haddonfield, NJ 9:00.51. 3. Union Catholic, Scotch Plains, NJ 9:01.95; 4. La Cañada, La Cañada Flintridge, Ca) 9:01.95.

4 x Mile: 1. Saratoga Springs, NY 19:40.67 HSR (old HSR 19:56.75, Suffern, NY ’06) (Ella Kurto 4:52.82, Alycia Hurt 4:57.74, Mackenzie Hart 4:55.84, Emily Bush 4:54.26);

2. Niwot 19:45.37 (Shults 4:51.28); 3. Onalaska, Wi 20:11.12 (Malecek 4:49.29).

800Med: 1. Northwestern, Miami 1:42.93 (HSL);

2. Niwot 1:44.76; 3. Holmdel, NJ 1:47.74.

1000Med: 1. Northwestern 2:10.15; 2. Oak Park 2:12.65.

SpMed: 1. Oak Park 3:57.43 (HSL);

2. Union Catholic 4:02.25; 3. Colts Neck, NJ 4:04.58.

DisMed: 1. Niwot 11:33.51 (HSL);

2. Saratoga Springs 11:42.02; 3. La Canada 11:48.01.

4 x 100H: 1. Oak Park 57.17 (HSL);

2. Northwestern 59.27; 3. Union Catholic 59.49.

Field Events

HJ: 1. **Cheyla Scott (Butler, Matthews, NC) 5-8½; 2. Ariel Pedigo (Parkview, Baton Rouge) 5-8½; 3. *DeShanae Norman (Benson, Portland) 5-8½.

PV: 1. **Hana Moll (Capital, Olympia, Wa) 14-4; 2. Allison Neiders (Holy Names, Seattle) 14-0; 3. *Kenna Stimmel (Margaretta, Castalia, Oh) 13-8¼.

LJ: 1. **Sophia Beckmon (Oregon City, Or) 19-10¼; 2. Jahnelle Saunders (Phoebus, Hampton, Va) 19-8; 3. Riley Ammenhauser (Neuqua Valley, Naperville, Il) 19-6¼.

TJ: 1. *Kayla Pinkard (Carrollton, Ga) 42-6; 2. Rieko Wilford (Curtis, University Place, Wa) 41-½; 3. *Peace Omonzane’ (Can) 40-7½.

SP: 1. Sarah Marvin (Byron, Mi) 50-7½; 2. Makayla Long (Perry, Gilbert, Az) 49-2¼; 3. Siniru Iheoma (Chandler, Az) 49-1¾; 4. Faith Bender (Liberty, Bakersfield) 49-¼.

DT: 1. Bender 168-4; 2. Long 164-3; 3. Isabella Rigby (Liberty, Bakersfield, Ca) 163-2.

HT: 1. **Sophia Gullucci (Coventry, RI) 179-10; 2. *Katelyn Peterson (Dixon, Ca) 175-4; 3. *Olivia Campbell (Western, Berry, Il) 167-9.

JT: 1. Kohana Nakato (Summit, Bend, Or) 169-1; 2. *Katelyn Fairchild (Andale, Ks) 161-10; 3. Sydney Juszczyk (Trinity, St Louis) 158-5.

Hept: 1. Pedigo 5343; 2. *Bryanna Craig (Coronado, Lubbock) 5138; 3. Sophie Galloway (Graves, Mayfield, Ky) 5111.

Subscription Options

Monthly Subscription
(Digital Only)

  • Access to Current Articles
  • Access to Current Issues
  • eTrack Results Newsletter
  • Unlimited Content from our Technique Journal, Track Coach

$7.95 every month (recurring)

Annual Subscription
(Digital Only)

  • Access to Current Articles
  • Access to Current Issues
  • eTrack Results Newsletter
  • Unlimited Content from our Technique Journal, Track Coach

$79.00 every year (recurring)

Monthly Premium Archive
(Digital Only)

  • Unlimited Articles
  • Access to Archived Issues
  • eTrack Results Newsletter
  • Unlimited Content from our Technique Journal, Track Coach

$12.95 every month (recurring)

Annual Premium Archive
(Digital Only)

  • Unlimited Articles
  • Access to Archived Issues
  • eTrack Results Newsletter
  • Unlimited Content from our Technique Journal, Track Coach

$128.00 every year (recurring)

Annual Subscription
(Digital + Print)

  • Access to Current Articles
  • Access to Current Issues
  • eTrack Results Newsletter
  • Unlimited Content from our Technique Journal, Track Coach
  • 12 Monthly Print Issues

$109.00 USA every year (recurring)
$157.00 Canada every year (recurring)
$207.00 Foreign every year (recurring)

Annual Premium Archive
(Digital + Print)

  • Unlimited Articles
  • Access to Archived Issues
  • eTrack Results Newsletter
  • Unlimited Content from our Technique Journal, Track Coach
  • 12 Monthly Print Issues

$158.00 USA every year (recurring)
$206.00 Canada every year (recurring)
$256.00 Foreign every year (recurring)

Annual Subscription
(Print Only)

  • 12 Monthly Print Issues
  • Does not include online access or eTrack Results Newsletter

$79.00 USA every year (recurring)
$127.00 Canada every year (recurring)
$177.00 Foreign every year (recurring)

Track Coach
(Digital Only)

  • Track Coach Quarterly Technique Journal
  • Access to Track Coach Archived Issues

Note: Track Coach is included with all Track & Field News digital subscriptions. If you are a current T&FN subscriber, purchase of a Track Coach subscription will terminate your existing T&FN subscription and change your access level to Track Coach content only. Track & Field News print only subscribers will need to upgrade to a T&FN subscription level that includes digital access to read Track Coach issues and articles online.

$19.95 every year (recurring)