World Junior Championships Women — Williams Is Jamaica’s Latest Sprint Prodigy

Briana Williams captured the 100/200 double at age 16. (GIANCARLO COLOMBO/PHOTO RUN)

Tampere, Finland, July 10-15—Only 4 women have ever completed a short-sprint double at the World Junior Championships; Briana Williams is now the youngest to do so at age 16. Williams, who represents Jamaica, lives and trains in the United States—where she was born—but she is also in part a product of Trinidad: a certain Ato Boldon coaches her. Boldon won the men’s double back in ’92.

After some eye-catching early-season exploits including a 5th against the seniors over 100m at the Jamaican Championships last month, Williams was in the medal discussion for both the dashes here at the U20 meet, but running against faster athletes—and against athletes up to 3 years her senior—a double was not widely predicted.

In the semis, sub-11 performer Twanisha Terry confirmed herself as the favorite by breaking the meet record with 11.03 (the =No. 7 Junior time ever) but in the final, Williams bulleted out of the blocks and held a narrow lead all the way to the line, winning in 11.16 to the American’s 11.19.

But Williams’ best performance was reserved for her sixth race of the meet. She had never broken the 23-second barrier before but Williams, who is similar to all-time great Shelly-Ann Fraser-Pryce in stature and physique, powered off the bend and maintained her form and her speed brilliantly in the homestraight, setting a meet record of 22.50 (the No. 5 prep performance ever) to win by more than a half-second and emulate Veronica Campbell-Brown’s exploits of 18 years ago. Williams old best was 23.11.

Williams, who just finished her sophomore year at Northeast High of Oakland Park, Florida, doesn’t progress out of the Junior ranks until ’22 but she already has aspirations of making Senior teams—and she doesn’t just plan to make up the numbers either. “In the future, I want to be the youngest Olympic medalist in Tokyo 2020,” she said. “But there are a lot of chances to succeed before then as well.”

Williams didn’t have the chance to make it a sprint treble as Jamaica was disqualified in the 4×1 heats, as was the United States. Germany claimed the gold in 43.82, while Ireland won its first ever sprint relay medal at global level with silver in 43.90, moving to No. 9 on the all-time nations list. Team USA had more success in the long relay, claiming gold with the No. 4 Junior time ever, 3:28.74.

The only individual U.S. gold medal of the meet, men or women, came in the 100H—and only just. Tia Jones, who won a bronze medal two years ago at age 15, won the title in 13.01 but she was nearly run down by reigning World Youth (U18) champion Britany Anderson from Jamaica off the final barrier. They shared the same time—even down to the 1000th—but the judges were still able to split them on the photo-finish. “It was a very tight race,” said Jones. “It was nice to get the win but I hoped for a better time. I hit a couple of hurdles in the middle of the race.”

Reigning Youth 400H champion Zeney Van Der Walt of South Africa followed up that title with gold at 55.34. The 7th-placer was Brooke Jaworski, whose 57.57 PR in the semis took the yearly high school lead.

Celliphine Chespol was the only reigning champion from Bydgoszcz two years ago to successfully defend her title, winning the steeplechase title in a meet record 9:12.78, the No. 8 Junior time ever. The 19-year-old Kenyan now owns 8 of the 9 fastest marks ever. Back in 7th, neophyte steepler Alice Hill of Michigan PRed at 9:57.04, moving to No. 5 on the all-time U.S. Junior list.

Great Britain produced another global champion in the heptathlon as Niamh Emerson defeated reigning champion Sarah Lagger of Austria. Only 2 points separated them after the javelin but Emerson ran a PR 2:09.74 in the 800, winning 6253–6225. The anticipated 3-way battle for the 7-event title sadly failed to materialize as Alina Shukh, who won the European U20 title last year at 6381, sustained an injury in the javelin the night before and withdrew from the multi after the warmup to the high jump. The versatile Ukrainian, however, did surprisingly defeat the individual specialists to win the individual spear title with a season’s best of 183-6 (55.95). Kansas high schooler Dana Baker took the bronze with the No. 6 prep mark ever, 180-7 (55.04)

New Zealand also produced another global champion in the shot. Maddison-Lee Wesche (pronounced wish-ee) produced a final-round PR of 56-1 (17.09) to defeat China’s Linru Zhang and Jorinde van Klinken from the Netherlands who each reached 55-11¼ (17.05). Favored American Alyssa Wilson fouled out. The UCLA frosh was entered in 3 throws and while she finished 10th in the discus she capped her week with silver in the hammer with 211-5 (64.45) behind Canada’s Camryn Rogers’ 212-11 (64.90). There was also North American success of sorts in the discus final as Moldova’s 18-year-old Alexandra Emilianov—who trains and studies at Kansas—won the discus with 189-11 (57.89).

The 10K walk was full of PR action, Alegna Gonzalez claiming the gold with a Mexican Record 44:13.88 NR. In 10th, Ohioan Taylor Ewert picked off another American Junior/High School Record, her 45:57.81 crushing the 49:07.52 she set at the USATF Juniors.

Another highlight came on the final day of competition in the triple jump. Bulgaria’s Aleksandra Nacheva, 16, improved her lifetime best to 46-6¼ (14.18), an effort which saw the Bulgarian dance onto the track and almost into the path of the finalists in the men’s 800.

But for many who attended the championships, the highlight was the bold frontrunning tactics employed by the Japanese duo of Nozomi Tanaka and Yuna Wada in the 3000 final. Making the pace respectable from the gun and taking it in turns to lead, the Japanese duo still led by 8 seconds after 1600m and while the fast-finishing Ethiopian duo of Meselu Kahsay and Tsige Gebreselama reeled in Wada on the last lap, Tanaka fended off the two-pronged Ethiopian counterattack with a sub-66 last lap, winning the title in a PR 8:54.01 from Kahsay (8:56.39), Gebreselama (8:59.20) and Wada (9:00.50). Not since ’90 had Japan won a medal in the event.


WORLD JUNIOR WOMEN’S RESULTS

Tampere, Finland, July 10–15

(all athletes born ’99 or later; U.S. athletes are boldfaced in the farthest round they achieved)

100 METERS

(wind 0.0)

1. Briana Williams (Jam) 11.16;

2. Twanisha Terry (US) 11.19;

3. Kristal Awuah (GB) 11.37;

4. Keshia Kwadwo (Ger) 11.41;

5. Magdalena Stefanowicz (Pol) 11.47 PR;

6. Lorraine Martins (Bra) 11.48;

7. Daija Lampkin (US) 11.59;

8. Gina Akpe-Moses (Ire) 11.64.

SEMIS

I(0.4)–1. Terry 11.03 (x, =7 WJ; x, =4 AJ).

200 METERS

(wind –0.1)

1. Briana Williams (Jam) 22.50 NJR (5, 5 HS);

2. Lauren Rain Williams (US) 23.09;

3. Martyna Kotwiła (Pol) 23.21 =PR;

4. Polina Miller (Rus) 23.32;

5. Sophia Junk (Ger) 23.55;

6. Corinna Schwab (Ger) 23.55 =PR;

7. Lorraine Martins (Bra) 23.91;

… dq—Jayla Kirkland (US).

400 METERS

1. Hima Das (Ind) 51.46;

2. Andrea Miklos (Rom) 52.07 PR;

3. Taylor Manson (US) 52.28;

4. Ella Connolly (Aus) 52.82;

5. Mary Moraa (Ken) 52.94;

6. Stacey-Ann Williams (Jam) 53.23;

7. Elisabetta Vandi (Ita) 53.40;

8. Ashlan Best (Can) 53.59.

HEATS

IV–5. Symone Mason (US) 55.66.

800 METERS

1. Diribe Welteji (Eth) 1:59.74 PR (WJL);

2. Carley Thomas (Aus) 2:01.13 PR;

3. Delia Sclabas (Swi) 2:01.29 NJR;

4. Gabriela Gajanová (Svk) 2:01.90 PR;

5. Fireweyni Haile (Eth) 2:02.80;

6. Ayaka Kawada (Jpn) 2:03.57;

7. Katie-Ann McDonald (GB) 2:04.08;

8. Jackline Wambui (Ken) 2:04.61.

SEMIS

I–4. Sammy Watson (US) 2:03.95. III–4. Caitlin Collier (US) 2:03.95.

1500 METERS

1. Alemaz Samuel (Eth) 4:09.67 PR;

2. Mirriam Cherop (Ken) 4:10.73;

3. Delia Sclabas (Swi) 4:11.98;

4. Mariana Machado (Por) 4:14.93;

5. Edina Jebitok (Ken) 4:15.17;

6. Dinke Firdisa (Eth) 4:17.42;

7. Erin Wallace (GB) 4:17.61;

8. Katrina Robinson (NZ) 4:18.53;

9. Jocelyn Chau (Can) 4:18.56;

10. Francesca Brint (GB) 4:18.87;

11. Ririka Hironaka (Jpn) 4:21.31;

12. Caitlin Collier (US) 4:26.61.

HEATS

I–11. Rachel McArthur (US) 4:28.72.

3000 METERS

1. Nozomi Tanaka (Jpn) 8:54.01 PR;

2. Meselu Kahsay (Eth) 8:56.39 PR;

3. Tsige Gebreselama (Eth) 8:59.20 PR;

4. Yuna Wada (Jpn) 9:00.50 PR;

5. Zena Jemutai (Ken) 9:00.76 PR;

6. Amelia Mazza-Downie (Aus) 9:09.19 PR;

7. Carla Gallardo (Spa) 9:10.07 PR;

8. Nadia Battocletti (Ita) 9:13.45 PR;

9. Taryn O’Neill (Can) 9:15.03 PR;

10. Lara Crouch (Aus) 9:16.28 PR;

11. Cailie Logue (US) 9:16.78 PR;

12. Josina Papenfuß (Ger) 9:18.39 PR;

13. Amanda Vestri (US) 9:21.95 PR;

14. Katrina Robinson (NZ) 9:22.80;

15. Cameron Ormond (Can) 9:27.51;

16. Astrid Snäll (Fin) 9:32.25 PR;

17. Lamiae Himi (Mor) 9:41.32;

… dq—Cristina Ruiz (Spa);

… dnf—Silviya Georgieva (Bul).

STEEPLE

1. Celliphine Chespol (Ken) 9:12.78 (x, 8 WJ);

2. Peruth Chemutai (Uga) 9:18.87;

3. Winfred Yavi (Bhr) 9:23.47;

4. Mercy Chepkurui (Ken) 9:43.65;

5. Agrie Belachew (Eth) 9:44.79;

6. Etalemahu Sintayehu (Eth) 9:50.96 PR;

7. Alice Hill (US) 9:57.04 PR (5, 8 AJ);

8. Lisa Oed (Ger) 9:57.45 PR;

9. Manami Nishiyama (Jpn) 10:00.49 PR;

10. Kristlin Gear (US) 10:00.99;

11. Grace Fetherstonhaugh (Can) 10:02.28;

12. Derya Kunur (Tur) 10:03.46 NJR;

13. Montanna McAvoy (Aus) 10:06.37;

14. Lisa Vogelgesang (Ger) 10:07.67;

15. Brielle Erbacher (Aus) 10:16.84.

5000 METERS

1. Beatrice Chebet (Ken) 15:30.77 PR;

2. Ejgayehu Taye (Eth) 15:30.87 PR;

3. Girmawit Gebrzihair (Eth) 15:34.01 PR;

4. Sarah Chelangat (Uga) 15:43.01;

5. Helen Lobun (Ken) 15:45.07;

6. Dolshi Tesfu (Eri) 15:52.84 PR;

7. Tomomi Takamatsu (Jpn) 15:55.74;

8. Cailie Logue (US) 15:56.00 PR;

9. Emily Venters (US) 15:59.05;

10. Yanli Zhao (Chn) 16:17.64;

11. Marie-Lyssa Lafontaine (Can) 16:36.43;

12. Bohdana Semyonova (Ukr) 16:45.45;

13. Clio Ozanne-Jaques (Aus) 16:46.75;

14. Miku Moribayashi (Jpn) 17:08.55.

100 HURDLES

(wind –1.0)

1. Tia Jones (US) 13.01 (x, =10HS);

2. Brittany Anderson (Jam) 13.01 PR;

3. Cortney Jones (US) 13.19;

4. Sacha Alessandrini (Fra) 13.34 PR;

5. Şevval Ayaz (Tur) 13.46;

6. Jiaru Yu (Chn) 13.58;

7. Kendra Leger (Can) 13.68;

8. Cyrena Samba-Mayela (Fra) 14.11.

400 HURDLES

1. Zeney Van Der Walt (SA) 55.34;

2. Shiann Salmon (Jam) 56.11;

3. Yasmin Giger (Swi) 56.98;

4. Sara Gallego (Spa) 57.11 NJR;

5. Emma Zapletalová (Svk) 57.35;

6. Natalia Wosztyl (Pol) 58.17;

7. Brooke Jaworski (US) 58.43;

8. Xahria Santiago (Can) 58.49.

SEMIS

II–4. Jounee Woodward (US) 58.20. III–3. Jaworski 57.57 PR (HSL).

10K WALK

1. Alegna Gonzalez (Mex) 44:13.88 NR;

2. Meryem Bekmez (Tur) 44:17.69 NR, NJR;

3. Glenda Morejón (Ecu) 44:19.40 NJR;

4. Nanako Fujii (Jpn) 45:08.68 PR;

5. Katie Hayward (Aus) 45:10.42 PR;

6. Yuxia Shi (Chn) 45:21.39 PR;

7. Rachelle De Orbeta (PR) 45:23.05 PR;

8. Ayşe Tekdal (Tur) 45:49.43 PR;

9. Noelia Vargas (CRC) 45:51.58 NJR;

10. Taylor Ewert (US) 45:57.81 AJR, HSR (old records 49:07.52 Ewert ’18);

11. Yajing Liu (Chn) 46:45.47 PR;

12. María Luz Andia (Per) 46:49.59 PR;

13. Paula Milena Torres (Ecu) 47:53.17 PR;

14. Orla O’Connor (Ire) 47:55.40 NJR;

15. Julia Richter (Ger) 48:12.39 PR;

16. Laura Chalarcá (Col) 48:16.19 PR;

17. Antia Chamosa (Spa) 48:34.50 PR;

18. Emily Villafuerte (Per) 48:46.67 PR;

19. Inês Reis (Por) 48:51.51;

20. Mayra Karen Quispe (Bol) 49:00.66 PR;

21. Rihem Bouzid (Tun) 49:22.95 PR;

22. Anniina Kivimäki (Fin) 49:27.78 PR;

23. Maria Bernardo (Por) 49:32.13;

24. Hana Burzalová (Svk) 49:57.70 PR;

25. Marina Peña (Spa) 50:06.73;

26. Mare Betwe (Eth) 50:42.52;

27. Yasury Palacios (Gua) 51:00.65;

28. Ema Hačundová (Svk) 51:50.84;

29. Austėja Kavaliauskaitė (Lit) 52:31.06 PR;

30. Maidy Emileny Monge (Gua) 52:38.37;

31. Yekaterina Shlykova (Kaz) 53:03.47;

32. Niamh O’Connor (Ire) 53:25.90 PR;

33. Souad Azzi (Alg) 54:14.57;

… dnf—Lauren Harris (US).

4 x 100

1. Germany 43.82

(Viktoria Dönicke, Corinna Schwab, Sophia Junk, Denise Uphoff);

2. Ireland 43.90 NJR (No. 9 nation)

(Molly Scott, Gina Akpe-Moses, Ciara Neville, Patience Jumbo-Gula);

3. Great Britain 44.05

(Kristal Awuah, Alisha Rees, Georgina Adam, Ebony Carr);

4. France 44.24

(Wided Atatou, Sacha Alessandrini, Marine Mignon, Eleane Marcelin);

5. Poland 44.61

(Pia Skrzyszowska, Magdalena Stefanowicz, Alicja Potasznik, Martyna Kotwiła);

6. Switzerland 44.65

(Judith Goll, Silke Lemmens, Veronica Vancardo, Mélissa Gutschmidt);

7. Australia 44.78 AJR

(Nana Owusu-Afriyie, Kristie Edwards, Samantha Johnson, Mia Gross);

8. Italy 44.81

(Vittoria Fontana, Moillet Kouakou, Alessia Carpinteri, Margherita Zuecco).

HEATS

I–1. Germany 43.80 (WJL) (Dönicke, Keshia Kwadwo, Junk, Schwab);… dq—United States (Daija Lampkin, Tamara Clark, Jasmin Reed, Thelma Davies).

4 x 400

1. United States 3:28.74 (4W, 3A)

(Symone Mason 51.4, Shae Anderson 51.5, Julia Madubuike 54.31, Taylor Manson 51.59);

2. Australia 3:31.36

(Ella Connolly 52.2, Cara Jardine 53.5, Jemima Russell 54.27, Carley Thomas 51.47);

3. Jamaica 3:31.90

(Janielle Josephs 53.6, Stacey-Ann Williams 52.9, Shiann Salmon 50.80, Colisha Taylor 54.64);

4. Canada 3:31.93

(Xahria Santiago 52.5, Aurora Rynda 53.9, Ashlan Best 52.55, Sharelle Samuel 53.03);

5. Germany 3:32.84

(Anna-Maria Hofmann 54.9, Lisa Sophie Hartmann 52.4, Laura Kaufmann 53.22, Corinna Schwab 52.32);

6. Italy 3:34.00 NJR

(Camilla Pitzalis 54.9, Eloisa Coiro 52.9, Chiara Gherardi 54.04, Elisabetta Vandi 52.16);

7. Dominican Republic 3:34.09

(Milagros Duran 53.4, Lilian Reyes 54.6, Maria Matos 53.14, Cofil Fiordaliiza 52.97);

8. Brazil 3:34.55 NJR

(Marlene Ewellyn dos Santos 55.2, Tiffani da Silva 51.8, Chayenne da Silva 53.50, Leticia Maria Lima 54.09).

HEATS

I–1. Jamaica 3:34.22 (WJL) (Josephs, Williams, Chrissani May, Taylor). III–1. United States 3:33.11 (WJL, AJL) (Mason 53.1, Anderson 51.7, Jan’Taijah Ford 54.65, Arria Minor 53.71).

HIGH JUMP

1. Karina Taranda (Blr) 6-3½ (1.92) NJR;

2. Sommer Lecky (Ire) 6-2¾ (1.90) NJR;

3. María Murillo (Col) 6-2¾ =NJR;

4. Isis K. Guerra (Cub) 6-1½ (1.87) =PR;

5. Mariya Kochanova (Rus) 6-1½ PR;

6. Urtė Baikštytė (Lit) 6-1½ PR;

7. Maja Nilsson (Swe) 6-1½;

8. tie, Lavinja Jürgens (Ger) & Martyna Lewandowska (Pol) 6-½ (1.84);

10. Abby Ward (GB) 6-½;

11. Shelby Tyler (US) 5-10¾ (1.80);

12. Lamara Distin (Jam) 5-8¾ (1.75).

QUALIFYING

Sanaa Barnes (US) 5-11½ (1.82).

POLE VAULT

1. Amálie Švábíková (CzR) 14-9½ (4.51) NJR;

2. Lisa Gunnarsson (Swe) 14-3¼ (4.35);

3. Alice Moindrot (Fra) 14-3¼;

4. Yelizaveta Bondarenko (Rus) 14-3¼;

5. Olivia McTaggart (NZ) 14-1¼ (4.30);

6. Chunge Niu (Chn) 13-11¼ (4.25);

7. tie, Saga Andersson (Fin) 13-9¼ (4.20),

7. tie, Julia Fixsen (US) 13-9¼;

9. tie, Molly Caudery (GB) & Zuocheng Wu (Chn) 13-5¼ (4.10);

11. Rachel Baxter (US) 13-1½ (4.00);

12. Meritxell Benito (Spa) 13-1½.

LONG JUMP

1. Lea-Jasmin Riecke (Ger) 21-4¼ (6.51) PR;

2. Ayaka Kora (Jpn) 20-10¾ (6.37);

3. Tara Davis (US) 20-10½ (6.36);

4. Luying Gong (Chn) 20-3¾ (6.19);

5. Petra Beáta Farkas (Hun) 20-2½ (6.16);

6. Lucy Hadaway (GB) 20-1½ (6.13);

7. Klaudia Endrész (Hun) 19-11½ (6.08);

8. Amanda Hansson (Swe) 19-9½ (6.03);

9. Adéla Záhorová (CzR) 19-8¼ (6.00);

10. Jasmine Moore (US) 19-8 (5.99);

11. Susana Hernandez (Mex) 19-4¼ (5.90);

12. Jiani Du (Chn) 19-½ (5.80).

TRIPLE JUMP

1. Aleksandra Nacheva (Bul) 46-6¼ (14.18) PR (WJL);

2. Mirieli Santos (Bra) 45-3¾ (13.81) PR;

3. Davisleidis Velazco (Cub) 45-2½ (13.78);

4. Eva Pepelnak (Slo) 44-10¾ (13.68) PR;

5. Rūta Lasmane (Lat) 44-5¼ (13.54) NJR;

6. Georgiana Anitei (Rom) 44-2 (13.46);

7. Youqi Pan (Chn) 43-6½ (13.27);

8. Esra Yilmaz (Tur) 43-5¼ (13.24);

9. Diana Adasko (Rus) 43-1½w (13.14);

10. Jasmine Moore (US) 42-11½ (13.09);

11. Yu Li (Chn) 42-9½ (13.04) PR;

12. Victoria Josse (Fra) 42-9 (13.03).

QUALIFYING

Lexi Ellis (US) 41-8¾ (12.72).

SHOT

1. Maddison-Lee Wesche (NZ) 56-1 (17.09) PR;

2. Linru Zhang (Chn) 55-11¼ (17.05);

3. Jorinde van Klinken (Hol) 55-11¼ (17.05);

4. Selina Dantzler (Ger) 53-¼ (16.16);

5. Meike Strydom (SA) 52-1¾ (15.89);

6. Lindsay Baker (US) 51-5 (15.67);

7. Hanna Meinikmann (Ger) 50-6¾ (15.41);

8. Sydney Giampietro (Ita) 49-10 (15.19);

9. Ashley Bologna (Fra) 48-10¼ (14.89);

10. Tetyana Kravchenko (Ukr) 47-10¾ (14.60);

11. Aysel Yılmaz (Tur) 44-8¼ (13.62);

… 3f—Alyssa Wilson (US).

DISCUS

1. Alexandra Emilianov (Mol) 189-11 (57.89);

2. Helena Leveelahti (Fin) 186-4 (56.80) NJR;

3. Silinda Morales (Cub) 181-8 (55.37) PR;

4. Amanda Ngandu-Ntumba (Fra) 174-7 (53.22);

5. Yuanyuan Yin (Chn) 171-3 (52.21);

6. Darya Harkusha (Ukr) 166-4 (50.71);

7. Jorinde van Klinken (Hol) 166-0 (50.61);

8. Maki Saito (Jpn) 164-4 (50.10);

9. Valquiria Meurer (Bra) 160-10 (49.03);

10. Alyssa Wilson (US) 153-5 (46.77);

11. Marija Tolj (Cro) 147-10 (45.07);

12. Huanhuan Yang (Chn) 147-4 (44.91).

QUALIFYING

Obi Amaechi (US) 160-7 (48.94).

HAMMER

1. Camryn Rogers (Can) 212-11 (64.90);

2. Alyssa Wilson (US) 211-5 (64.45);

3. Yaritza Martínez (Cub) 209-4 (63.82);

4. Weilu Huang (Chn) 205-5 (62.63);

5. Amanda Armendáris (Cub) 202-10 (61.82);

6. Jillian Shippee (US) 201-4 (61.38);

7. Kateřina Skypalová (CzR) 201-4 (61.37);

8. Kiira Väänänen (Fin) 200-9 (61.18);

9. Ana Adela Stanciu (Rom) 195-10 (59.70);

10. Mariana García (Chl) 195-9 (59.66);

11. Tatsiana Ramanouvich (Blr) 194-8 (59.35);

12. Samantha Borutta (Ger) 190-5 (58.04);

13. Patrycja Maciejewska (Pol) 183-1 (55.81).

JAVELIN

1. Alina Shukh (Ukr) 183-6 (55.95);

2. Tomoka Kuwazoe (Jpn) 182-7 (55.66);

3. Dana Baker (US) 180-7 (55.04) (x, 7 AJ; x, 6 HS)

(170-1, 180-7, 174-3, 169-7, f, 173-7) (51.85, 55.04, 53.13, 51.70, f, 52.90);

4. Carolina Visca (Ita) 176-8 (53.84);

5. Sara Zabarino (Ita) 173-10 (52.98);

6. Qianqian Dai (Chn) 173-8 (52.95);

7. Elina Kinnunen (Fin) 172-3 (52.50);

8. Huei-Chun Li (Tai) 168-11 (51.49);

9. Zoja Šušteršič (Slo) 165-11 (50.59);

10. Fabielle Ferreira (Bra) 164-2 (50.05);

11. Münevver Hancı (Tur) 160-8 (48.97);

12. Julieth Angulo (Ecu) 152-4 (46.44).

QUALIFYING

Maura Fiamoncini (US) 160-5 (48.91).

HEPTATHLON

1. Niamh Emerson (GB) 6253 PR (WJL)

(13.76, 6-2¼/1.89, 40-3¼/12.27, 24.80, 20-8½/6.31w, 128-0/39.02, 2:09.74);

2. Sarah Lagger (Aut) 6225 NJR

(14.21, 5-9¾/1.77, 47-2¼/14.38, 24.86, 20-2¼/6.15, 150-1/45.76, 2:11.53);

3. Adrianna Sułek (Pol) 5939 NJR;

4. Adriana Rodríguez (Cub) 5910;

5. Celeste Mucci (Aus) 5865;

6. Annik Kälin (Swi) 5664;

7. Jade O’Dowda (GB) 5660 PR;

8. Ida Eikeng (Nor) 5658;

9. Anna Hall (US) 5655 (x, 9 AJ; x, 3 HS)

(14.13, 6-0/1.83, 34-11/10.64, 24.60, 18-10/ 5.74, 106-5/32.44, 2:15.19);

10. Claudia Conte (Spa) 5590 NJR;

11. Ida Thunberg (Swe) 5571;

12. Andrea Obetzhofer (Aut) 5531;

13. Jana Novotná (CzR) 5523;

14. Marijke Esselink (Hol) 5487;

14. Camryn Newton-Smith (Aus) 5487 PR;

16. Sterling Lester (US) 5478

(13.65, 5-6/1.68, 35-2/10.72, 23.87, 18-½/ 5.50, 85-4/26.01, 2:11.08);

17. Daria Dikhanova (Ukr) 5355;

18. Sanni Pajasmaa (Fin) 5329;

19. Johanna Siebler (Ger) 5296;

20. Anna Lange (Den) 5234;

21. Agathe Guillemot (Fra) 5231;

22. Urtė Bačianskaitė (Lit) 5157;

23. Margit Kalk (Est) 5148;

24. Mathilde Rey (Swi) 4649;

… dnf—Erika Wärff (Swe) (4),

… dnf—Alina Shukh (Ukr) (1) (14.68, dnc). □