Best Women’s Non-Final Marks

compiled by Jim Rorick as of May 09, 2018

 

Best Non-final Marks (all rounds)
100 10.62 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
10.49w Griffith-Joyner OT 88
200 21.56 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
400 49.11 Olga Nazarova (Soviet Union) OG 88
800 1:56.17 Janeth Jepkosgei (Kenya) WC 07
1500 3:59.12 Tatyana Kazankina (Soviet Union) OG 80
3000 8:42.32 Marie-Pierre Duros (France) OG 92
St 9:12.62 Ruth Jebet (Bahrain) OG 16
5000 14:45.35 Edith Masai (Kenya) WC 03
10,000 31:35.90 Derartu Tulu (Ethiopia) OG 96
100H 12.24 Yordonka Donkova (Bulgaria) Stara Zagora 88
400H 52.77 Faní Halkiá (Greece) OG 04
4×1 41.52 United States WC 97
4×4 3:20.32 Russia WC 05

 

Field Events
HJ 1.96 | 6-5i 8 athletes WIC 04
1.96 | 6-5i 6 athletes WIC 06
1.96 | 6-5i 6 athletes WIC 08
1.96 | 6-5 Svetlana Radzivil (Uzbekistan) OG 12
PV 4.60 | 15-1 Yelena Isinbaeva (Russia) OG 08
4.60 | 15-1i 7 athletes EIC 15
4.60 | 15-1 7 athletes OG 16
4.60 | 15-1 Katerína Stefanídi (Greece) WC 17
LJ 7.22 | 23-8¼ Jackie Joyner-Kersee (US) OT 88
TJ 15.32 | 50-3¼ Piyí Devetzí (Greece) OG 04
SP 20.69 | 67-11¾ Astrid Kumbernuss (Germany) WC 97
DT 69.67 | 228-7 Sandra Perković (Croatia) WC 17
HT 76.93 | 252-4 Anita Włodarczyk (Poland) OG 16
JT 69.09 | 226-8 Mariya Abakumova (Russia) WC 13

 

Best in 1st of 4 rounds
100 10.88 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
10.60w Griffith-Joyner OT 88
200 21.96 Griffith-Joyner OT 88
400 50.66 Kendra Mackey (US) OT 92
100H 12.62 Gail Devers (US) OG 00

 

Best in 1st of 3 remaining rounds (a heat or a quarter)
100 10.62 Florence Griffith-Joyner (US) OG 88
10.49w Griffith-Joyner OT 88
200 21.76 Griffith-Joyner OG 88
400 50.08 Sandie Richards (Jamaica) WC 97
800 1:57.72i Maria Mutola (Mozambique) WIC 04
1500 4:02.59 Genzebe Dibaba (Ethiopia) WC 15
100H 12.47 Yordonka Donkova (Bulgaria) OG 88
12.47 Ludmila Engquist (Sweden) OG 96
12.33w Brianna Rollins (US) USATF 13
400H 53.57 Yuliya Pechonkina (Russia) OG 04
4×1 42.39 United States OG 88

 

Best in 1st of 2 remaining rounds (a heat or a semi)
100 10.70 Florence Griffith-Joyner (US) OT 88
10.70w Griffith-Joyner OG 88
200 21.56 Griffith-Joyner OG 88
400 49.11 Olga Nazarova (Soviet Union) OG 88
800 1:56.17 Janeth Jepkosgei (Kenya) WC 07
1500 3:59.12 Tatyana Kazankina (Soviet Union) OG 80
3000 8:42.32 Marie-Pierre Duros (France) OG 92
St 9:12.62 Ruth Jebet (Bahrain) OG 16
5000 14:45.35 Edith Masai (Kenya) WC 03
10,000 31:35.90 Derartu Tulu (Ethiopia) OG 96
100H 12.24 Yordonka Donkova (Bulgaria) Stara Zagora 88
400H 52.77 Faní Halkiá (Greece) OG 04
4×1 41.52 United States WC 97
4×4 3:20.32 Russia WC 05