2020 Men’s Indoor Leaders

USATF 800 champ Bryce Hoppel also produced the world’s fastest kilo of the year. (KEVIN MORRIS)

HERE ARE THE men’s event leaders of the ’20 indoor season in the standard disciplines for the four main statistical categories we maintain: World (W), American (A), Collegiate (C) and High School (HS). (A) = altitude over 1000m; ‘ after name = collegian not eligible for Team USA.

60 METERS
W, A 6.37(A) Christian Coleman (US/Nike)
C 6.53 Raymond Ekevmo’ (Florida)
HS 6.68 Micah Williams (Benson, Portland, Or)
200 METERS
W, A, C 20.43 Terrance Laird (US/LSU)
HS 20.94 Cameron Rose (Hickory Ridge, Harrisburg, NC)
300 METERS
W, A, C 32.28 Jacory Patterson (US)
HS 32.84 Cameron Rose (Hickory Ridge, Harrisburg, NC)
400 METERS
W, A, C 45.44 Randolph Ross (US/North Carolina A&T)
HS 47.59 Jaylen Slade (Chapel Hill, Douglasville, Ga)
500 METERS
W, A, C 1:00.73 Taj Burgess (US/Clemson)
HS 1:02.39 Justin Robinson (West, Hazelwood, Mo)
600 METERS
W, A 1:14.39 Donavan Brazier (US/Nike)
C 1:15.16 Devin Dixon (Texas A&M)
HS 1:18.48 Reheem Hayles (Springfield Gardens, NY)
800 METERS
W, A 1:44.22 Donavan Brazier (US/Nike)
C 1:47.12 Isaiah Jewett (USC)
HS 1:51.86 Jonah Hoey (Shanahan, Downingtown, Pa)
1000 METERS
W, A 2:17.41 Bryce Hoppel (US/adidas)
C 2:20.88 Festus Lagat’ (Iowa State)
HS 2:27.16 Alex Fleury (Phillips, Andover, Mass)
1500 METERS
W, A 3:34.77 Josh Thompson (US/Nike Bowerman TC)
C 3:36.93 James West’ (Oregon)
HS 3:54.23 Cole Sprout (Valor, Highlands Ranch, Co)
MILE
W, C 3:55.41 Charlie Hunter (Australia/Oregon)
A 3:55.50 Cooper Teare (Oregon)
HS 4:05.57 Alex Fleury (Phillips, Andover, Mass)
3000 METERS
W 7:32.80 Getnet Wale (Ethiopia)
A 7:37.74 Lopez Lomong (Nike Bowerman TC)
C 7:43.73 Luis Grijalva’ (Northern Arizona)
HS 7:56.97 Nico Young (Newbury Park, Calif)
5000 METERS
W, A 13:08.25 Shadrack Kipchirchir (US/Nike)
C 13:16.95 Tyler Day (Northern Arizona)
HS 14:28.63 Matthew Farrell (Loomis Chaffee, Windsor, Ct)
60 HURDLES
W, A 7.38 Grant Holloway (US/adidas)
C 7.51 Trey Cunningham (Florida State)
HS 7.76 Brevin Sims (Arts & Sciences, Chattanooga, Tn)
4 x 400
W, C 3:02.77 Texas A&M
A 3:06.24 LSU
HS 3:18.40 Marshall (Missouri City, Texas)
4 x 800
W, A, C 7:30.07 Connecticut
HS 7:47.50 Kingsway (Woolwich Township, NJ)
DISTANCE MEDLEY
W, C 9:24.52 Oregon
A 9:29.82 Indiana
HS 10:17.63 Christian Brothers (Lincroft, New Jersey)
HIGH JUMP
W 2.33 | 7-7¾ Tom Gale (Great Britain)
W 2.33 | 7-7¾ Ilya Ivanyuk (Russia)
W, A, C 2.33 | 7-7¾ Darryl Sullivan (US)
W 2.33 | 7-7¾ Jamal Wilson (Bahamas)
W 2.33 | 7-7¾ Luis Zayas (Cuba)
HS 2.16 | 7-1 Kamyren Garrett (Lawrence Central, Indianapolis, In)
POLE VAULT
W 6.18 | 20-3¼ Mondo Duplantis (Sweden)
A 6.01 | 19-8½ Sam Kendricks (Nike)
C 5.93 | 19-5½ Chris Nilsen (South Dakota)
HS 5.31 | 17-5 Gabe Gilfillan (Corsicana, Texas)
LONG JUMP
W 8.41 | 27-7¼ Juan Miguel Echevarría (Cuba)
A 8.11 | 26-7¼ JuVaughn Harrison (LSU)
C 8.19 | 26-10½ Carey McLeod’ (Tennessee)
HS 7.62 | 25-0 Jaden Price-Whitehead (Upper Dublin, Ft Washington, Pa)
TRIPLE JUMP
W 17.77 | 58-3¾ Hugues Fabrice Zango (Burkina Faso)
A 17.24 | 56-6¾(A) Donald Scott (adidas)
C 17.02 | 55-10¼ Jordan Scott’ (Virginia)
HS 15.89 | 52-1¾ Sean Dixon-Brodie (Bloomfield, Ct)
SHOT
W, A 22.60 | 74-1¾ Ryan Crouser (US/Nike)
C 21.02 | 68-11¾ Andrew Liskowitz (Michigan)
HS 19.96 | 65-6 Dylan Targgart (Coldwater, Mi)
WEIGHT
W, A 25.31 | 83-½ Conor McCullough (US/New York AC)
C 24.38 | 80-0 Gleb Dudarev’ (Kansas)
HS 25.60 | 84-0 Trey Knight (Ridgefield, Wa)
HEPTATHLON
W 6320 Artem Makarenko (Russia)
A 6209 Garrett Scantling (unattached)
C 6114 Johannes Erm’ (Georgia)