T&FN Boys Mile All-Americas

Mike Stahr became the first junior to rank No. 1 in ’82, backing it up with a senior leadership in ‘83… Michael Stember matched that with back-to-back No. 1s in ’95 & ’96. He had preceded his with a No. 3 as a soph (becoming the first soph ever to rate), thus becoming the event’s first 3-timer… The next 3-timer raised the bar much higher: Alan Webb was No. 4 as a soph and No. 3 as junior. As a senior, he not only clocked the first sub-4:00 since ‘67, he also shattered Jim Ryun’s historic national record… There have been no other 3-time members.

1974
1 Rich Kimball (De La Salle, Concord, California)
1975
1 Steve Elliott (Central, Pontiac, Michigan)
1976
1 Ed DeLashmutt (Ft. Madison, Iowa)
2 Rudy Chapa (Hammond, Indiana)
3 Steve O’Connell (Millburn, New Jersey)
1977
1 Dirk Lakeman (South, Eugene, Oregon)
2 Mark Stillman (Willow Glen, San José, California)
3 Bill McChesney (South, Eugene, Oregon)
1978
1 John Gregorek (St. Anthony’s, Smithtown, New York)
2 Jim Spivey (Fenton, Bensenville, Illinois)
3 Todd McCallister (Deerfield, Illinois)
1979
1 Vince Draddy (Iona, New Rochelle, New York)
2 Paul Medvin (University, Los Angeles, California)
3 Steve Whitcomb (Helix, La Mesa, California)
1980
1 John Zishka (Lancaster, Ohio)
2 Steve Smith (Shawnee Mission South, Overland Park, Kansas)
3 Pedro Reyes (Jesuit, Carmichael, California)
1981
1 Gawain Guy (Dobie, Pasadena, Texas)
2 Jim Ailshie (Dobyns-Bennett, Kingsport, Tennessee)
3 Kevin King (Westhill, Stamford, Connecticut)
1982
1 *Mike Stahr (Carmel, New York)
2 Ken Lowry (Wissahickon, Ambler, Pennsylvania)
3 Harold Kuphaldt (Bella Vista, Fair Oaks, California)
1983
1 Mike Stahr (Carmel, New York)
2 Brian Jaeger (Winter Park, Florida)
3 *Matt Donnelly (Renton, Washington)
1984
1 Jim Nielsen (Bernards, Bernardsville, New Jersey)
2 Joe Falcon (Belton, Missouri)
3 Tim Phillips (St. Viator, Arlington Heights, Illinois)
1985
1 John Quade (Woodinville, Washington)
2 Mark Deady (Stevenson, Prairie View, Illinois)
3 Roman Gomez (Belmont, Los Angeles, California)
1986
1 Reuben Reina (Jay, San Antonio, Texas)
2 Mark Mastalir (Jesuit, Carmichael, California)
3 Eric Mastalir (Jesuit, Carmichael, California)
1987
1 Paul Vandegrift (Kennedy, Conshohocken, Pennsylvania)
2 Jason Pyrah (Willard, Missouri)
3 George Kersh (Pearl, Mississippi)
1988
1 Alan Foster (Aloha, Oregon)
2 Bob Kennedy (North, Westerville, Ohio)
3 Alex Accetta (Durango, Colorado)
1989
1 Chris Lewis (Mead, Spokane, Washington)
2 Kevin Hedenberg (Schaumburg, Illinois)
3 Francis O’Neill (San Pasqual, Escondido, California)
1990
1 Andy Maris (White River, Buckley, Washington)
2 Coley Candaele (Carpinteria, California)
3 *Luis Quintana (Arroyo Grande, California)
1991
1 Darrell Hughes (Westland, Galloway, Ohio)
2 Brad Meyer (Manogue, Reno, Nevada)
3 Robert Gary (Township, Evanston, Illinois)
1992
1 Ibrahim Aden’ (Fork Union, Virginia)
2 Eric O’Brien (Westminster, Atlanta, Georgia)
3 Seth Wetzel (Jesuit, Portland, Oregon)
1993
1 Brian Wilkinson (Merced, California)
2 Nick Middleton (Lawrence North, Indianapolis, Indiana)
3 Jason Lunn (Dulles, Sugar Land, Texas)
1994
1 Meb Keflezighi’ (San Diego, California)
2 *Seneca Lassiter (Lafayette, Williamsburg, Virginia)
3 **Michael Stember (Jesuit, Carmichael, California)
1995
1 *Michael Stember (Jesuit, Carmichael, California)
2 Micah Davis (Mead, Spokane, Washington)
3 Brandon Pacheco (Brethren, Cypress, California)
4 Skiy Detray (Mead, Spokane, Washington)
5 **Sharif Karie’ (West, Springfield, Virginia)
1996
1 Michael Stember (Jesuit, Carmichael, California)
2 *Gabe Jennings (East, Madison, Wisconsin)
3 Robert Frichtel (Hemet, California)
4 Jason Vanderhoof (Timberlane, Plaistow, New Hampshire)
5 *Jonathan Riley (Brookline, Massachusetts)
1997
1 Sharif Karie (West, Springfield, Virginia)
2 Gabe Jennings (East, Madison, Wisconsin)
3 Jonathan Riley (Brookline, Massachusetts)
4 Ryan Travis (Sumner, Kentwood, Louisiana)
5 Mark Thompson (Memorial, Edmond, Oklahoma)
1998
1 Jon Stevens (Mission San Jose, Fremont, California)
2 *Andy Powell (Ames, North Easton, Massachusetts)
3 Chris Miltenberg (Glenn, East Northport, New York)
4 **Brian Turner (Millard North, Omaha, Nebraska)
5 Mike Altieri (Jesuit, Carmichael, California)
1999
1 Andy Powell (Ames, North Easton, Massachusetts)
2 Brendon Mahoney (Marist, Atlanta, Georgia)
3 Tommy Bonn (Lockhart, Texas)
4 **Alan Webb (South Lakes, Reston, Virginia)
5 Dylan Welsh (Saratoga Springs, New York)
2000
1 Donald Sage (York, Elmhurst, Illinois)
2 *Ryan Hall (Big Bear, Big Bear City, California)
3 *Alan Webb (South Lakes, Reston, Virginia)
4 Ryan Bousquet (Esperanza, Anaheim, California)
5 Josh Spiker (Ventura, California)
2001
1 Alan Webb (South Lakes, Reston, Virginia)
2 John Jefferson (Atlantic, Delray Beach, Florida)
3 Ryan Hall (Big Bear, Big Bear City, California)
4 Nick Schneider (Benilde-St. Margaret’s, St. Louis Park, Minnesota)
5 Sean Jefferson (Atlantic, Delray Beach, Florida)
2002
1 Chris Lukezic (Auburn, Washington)
2 *Bobby Curtis (Handley, Winchester, Virginia)
3 *Adam Perkins (Liberty, Missouri)
4 *Sam Bair (Shaler, Pittsburgh, Pennsylvania)
5 *Stephen Pifer (Edwardsville, Illinois)
2003
1 Sam Vazquez (Flagler-Palm Coast, Bunnell, Florida)
2 Steve Magness (Klein Oak, Houston, Texas)
3 Chris Solinsky (Stevens Point, Wisconsin)
4 Bobby Curtis (Xavier, Louisville, Kentucky)
5 **Jeff See (Middletown, Ohio)
2004
1 Galen Rupp (Central Catholic, Portland, Oregon)
2 Gavin Coombs (Griswold, Jewett City, Connecticut)
3 Victor Gras (Belmont, Massachusetts)
4 **Craig Miller (Manheim, Lancaster, Pennsylvania)
5 Shadrack Kiptoo (La Cueva, Albuquerque, New Mexico)
2005
1 Mark Matusak (Loyola, Los Angeles, California)
2 Jeff See (Middletown, Ohio)
3 *Craig Miller (Manheim, Lancaster, Pennsylvania)
4 Justin Switzer (Waterford Kettering, Waterford, Michigan)
5 Andrew Bumbalough (Academy, Brentwood, Tennessee)
2006
1 A.J. Acosta (El Camino, Oceanside, California)
2 Michael Coe (Cabrillo, Lompoc, California)
3 Jack Bolas (Chapel Hill, North Carolina)
4 *Samuel Borchers (Yellow Springs, Ohio)
5 *Ben Hubers (McEachern, Powder Springs, Georgia)
2007
1 Matthew Centrowitz (Broadneck, Annapolis, Maryland)
2 Sam Borchers (Yellow Springs, Ohio)
3 Ben Hubers (McEachern, Powder Springs, Georgia)
4 Evan Jager (Jacobs, Algonquin, Illinois)
5 Jake Edwards (Hayes, Delaware, Ohio)
2008
1 Rob Finnerty (Burnsville, Minnesota)
2 German Fernandez (Riverbank, California)
3 Luke Puskedra (Judge, Salt Lake City, Utah)
4 Cory Leslie (Perkins, Sandusky, Ohio)
5 Jordan Carlson (Rosemount, Minnesota)
2009
1 Mac Fleet (University City, San Diego, California)
2 Andrew Springer (Westerly, Rhode Island)
3 Chris Stogsdill (Marcellus, New York)
4 Patrick McGregor (Hoover, Alabama)
5 Robby Andrews (Manalapan, New Jersey)
2010
1 Alex Hatz (Fayetteville-Manlius, Manlius, New York)
2 **Lukas Verzbicas’ (Sandburg, Orland Park, Illinois)
3 *Elias Gedyon (Loyola, Los Angeles, California)
4 *Jim Rosa (West Windsor-Plainsboro North, Plainsboro, New Jersey)
5 Jake Hurysz (Eastern Alamance, Mebane, North Carolina)
2011
1 *Lukas Verzbicas’ (Sandburg, Orland Park, Illinois)
2 Austin Mudd (Center Grove, Greenwood, Indiana)
3 Jantzen Oshier (Trabuco Hills, Mission Viejo, California)
4 Elias Gedyon (Loyola, Los Angeles, California)
5 *Josh Lampron (Mansfield, Massachusetts)
2012
1 *Bernie Montoya (Cibola, Yuma, Arizona)
2 *Jacob Burcham (Cabell Midland, Ona, West Virginia)
3 Josh Lampron (Mansfield, Massachusetts)
4 Brannon Kidder (Lancaster, Ohio)
5 Marcus Dickson (White River, Buckley, Washington)
2013
1 Ben Saarel (Park City, Utah)
2 Henry Wynne (Staples, Westport, Connecticut)
3 Bernie Montoya (Cibola, Yuma, Arizona)
4 Sean McGorty (Chantilly, Virginia)
5 Edward Cheserek’ (St. Benedict’s, Newark, New Jersey)
2014
1 *Grant Fisher (Grand Blanc, Michigan)
2 *Matthew Maton (Summit, Bend, Oregon)
3 Blake Haney (Stockdale, Bakersfield, California)
4 Josh Evans (Linn-Mar, Marion, Iowa)
5 Garrett O’toole (Middlesex, Concord, Massachusetts)
2015
1 Grant Fisher (Grand Blanc, Michigan)
2 Matthew Maton (Summit, Bend, Oregon)
3 *Drew Hunter (Loudoun Valley, Purcellville, Virginia)
4 Mike Brannigan (Northport, New York)
5 Joe Klecker (Hopkins, Minnetonka, Minnesota)
2016
1 Drew Hunter (Loudoun Valley, Purcellville, Virginia)
2 Michael Slagowski (Rocky Mountain, Meridian, Idaho)
3 Austin Tamagno (Brea-Olinda, Brea, California)
4 Jack Salisbury (La Salle, Providence, Rhode Island)
5 Thomas Ratcliffe (Concord-Carlisle, Concord, Massachusetts)
2017
1 Sam Worley (Comal Canyon, New Braunfels, Texas)
2 Cooper Teare (St. Joseph Notre Dame, Alameda, California)
3 Reed Brown (Carroll, Southlake, Texas)
4 DJ Principe (La Salle, Providence, Rhode Island)
5 Luis Grijalva (Armijo, Fairfield, California)
2018
1 Brodey Hasty (Brentwood, Tennessee)
2 Dustin Horter Lakota East, Liberty Township, Ohio)
3 Cameron Ponder (Mt. Tabor, Winston-Salem, North Carolina)
4 Michael Phillips (Chiles, Tallahassee, Florida)
5 *Nick Foster (Pioneer, Ann Arbor, Michigan)
2019
1 Nick Foster (Pioneer, Ann Arbor, Michigan)
2 *Cole Sprout (Valor, Highlands, Ranch, Colorado)
3 Dolan Owens (James Island, Charleston, South Carolina)
4 Joe Waskom (Mt Si, Snoqualmie, Washington)
5 *Leo Daschbach (Highland, Gilbert, Arizona)