History Of Olympic Results: Steeplechase – Men

2016
(Rio de Janeiro, August 17)
1 Conseslus Kipruto (Kenya) 8:03.28
2 Evan Jager (USA) 8:04.28
3 Mahiedine Mekhissi (France) 8:11.52
4 Soufiane El Bakkali (Morocco) 8:14.35
5 Yoann Kowal (France) 8:16.75
6 Brimin Kipruto (Kenya) 8:18.79
7 Amor Benyahia (Tunisia) 8:21.67
8 Hillary Bor (USA) 8:22.74
9 Donn Cabral (USA) 8:25.81
2012
(London, August 5)
1 Ezekiel Kemboi (Kenya) 8:18.56
2 Mahiedine Mekhissi-Benabbad (France) 8:19.08
3 Abel Mutai (Kenya) 8:19.73
4 Roba Gari (Ethiopia) 8:20.00
5 Brimin Kipruto (Kenya) 8:23.03
6 Evan Jager (USA) 8:23.87
7 Hamid Ezzine (Morocco) 8:24.90
8 -Donn Cabral (Princeton) 8:25.91
[Kyle Alcorn (USA) 9th heat II]
2008
1 Brimin Kipruto (Kenya) 8:10.34
2 Mahiedine Mekhissi-Benabbad (France) 8:10.49
3 Richard Matelong (Kenya) 8:11.01
4 Yacob Jarso (Ethiopia) 8:13.47
5 Bob Tahri (France) 8:14.79
6 Youcef Abdi (Australia) 8:16.36
7 Ezekiel Kemboi (Kenya) 8:16.38
8 Ali Abubaker Kamal (Qatar) 8:16.59
[13 Anthony Famiglietti (USA) 8:31.21]
[Billy Nelson (USA) 10th in heat]
[Josh McAdams (USA) 9th in heat]
2004
1 Ezekiel Kemboi (Kenya) 8:05.81
2 Brimin Kipruto (Kenya) 8:06.11
3 Paul Kipsele Koech (Kenya) 8:06.64
4 Moussa Obaid (Qatar) 8:07.18
5 Luis Miguel Martín (Spain) 8:11.64
6 Simon Vroeman (Holland) 8:13.25
7 Bob Tahri (France) 8:14.26
8 Ali Ezzine (Morocco) 8:15.58
[11 Daniel Lincoln (USA) 8:16.86]
[Robert Gary (USA) 12th in heat]
[Anthony Famiglietti (USA) 8th in heat]
2000
1 Reuben Kosgei (Kenya) 8:21.43
2 Wilson Boit (Kenya) 8:21.77
3 Ali Ezzine (Morocco) 8:22.15
4 Bernard Barmasai (Kenya) 8:22.23
5 Luis Martín (Spain) 8:22.75
6 Eliseo Martín (Spain) 8:23.00
7 Brahim Boulami (Morocco) 8:24.32
8 Günther Weidlinger (Austria) 8:26.70
[Mark Croghan (USA) 5th in heat]
[Tony Cosey (USA) 10th in heat]
[Pascal Dobert (USA) 6th in heat]
1996
1 Joseph Keter (Kenya) 8:07.12
2 Moses Kiptanui (Kenya) 8:08.33
3 Alessandro Lambruschini (Italy) 8:11.28
4 Matthew Birir (Kenya) 8:17.18
5 Mark Croghan (USA) 8:17.84
6 Steffen Brand (Germany) 8:18.52
7 Brahim Boulami (Morocco) 8:23.13
8 Jim Svenøy (Norway) 8:23.39
[12 Marc Davis (USA) 9:51.96 (injured)]
[Robert Gary (USA) 11th in heat]
1992
1 Matthew Birir (Kenya) 8:08.84
2 Patrick Sang (Kenya) 8:09.55
3 William Mutwol (Kenya) 8:10.74
4 Alessandro Lambruschini (Italy) 8:15.52
5 Steffen Brand (Germany) 8:16.60
6 Tom Hanlon (Great Britain) 8:18.14
7 Brian Diemer (USA) 8:18.77
8 Azzedine Brahmi (Algeria) 8:20.71
[Mark Croghan (USA) 7th in semi]
[Danny Lopez (USA) 11th in semi]
1988
1 Julius Kariuki (Kenya) 8:05.51
2 Peter Koech (Kenya) 8:06.79
3 Mark Rowland (Great Britain) 8:07.96
4 Alessandro Lambruschini (Italy) 8:12.17
5 William Van Dijck (Belgium) 8:13.99
6 Henry Marsh (USA) 8:14.39
7 Patrick Sang (Kenya) 8:15.22
8 Boguslaw Maminski (Poland) 8:15.97
[Brian Diemer (USA) 7th in semi]
[Brian Abshire (USA) 9th in semi]
[Kariuki 8:05.51 OR]
1984
1 Julius Korir (Kenya) 8:11.80
2 Joseph Mahmoud (France) 8:13.31
3 Brian Diemer (USA) 8:14.06
4 Henry Marsh (USA) 8:14.25
5 Colin Reitz (Great Britain) 8:15.48
6 Domingo Ramón (Spain) 8:17.27
7 Julius Kariuki (Kenya) 8:17.47
8 Pascal Debacker (France) 8:21.51
[John Gregorek (USA) 8th in heat]
1980
1 Bronislaw Malinowski (Poland) 8:09.70
2 Filbert Bayi (Tanzania) 8:12.48
3 Eshetu Tura (Ethiopia) 8:13.57
4 Domingo Ramón (Spain) 8:15.74
5 Francisco Sanchez (Spain) 8:17.93
6 Giuseppe Gerbi (Italy) 8:18.47
7 Boguslaw Maminski (Poland) 8:19.43
8 Anatoliy Dimov (Soviet Union) 8:19.75
1976
1 Anders Gärderud (Sweden) 8:08.02
2 Bronislaw Malinowski (Poland) 8:09.11
3 Frank Baumgartl (East Germany) 8:10.36
4 Tapio Kantanen (Finland) 8:12.60
5 Michael Karst (West Germany) 8:20.14
6 Euan Robertson (New Zealand) 8:21.08
7 Dan Glans (Sweden) 8:21.53
8 Antonio Campos (Spain) 8:22.65
[10 Henry Marsh (USA) 8:23.99]
[Doug Brown (USA) 8th in heat]
[Mike Roche (USA) 10th in heat]
[Malinowski 8:18.5 (8:18.56) OR {heat}; Gärderud 8:08.02
WR, OR]
1972
1 Kip Keino (Kenya) 8:23.64
2 Ben Jipcho (Kenya) 8:24.62
3 Tapio Kantanen (Finland) 8:24.66
4 Bronislaw Malinowski (Poland) 8:27.92
5 Dusan Moravcik (Czechoslovakia) 8:29.06
6 Amos Biwott (Kenya) 8:33.48
7 Romualdas Bite (Soviet Union) 8:34.64
8 Pekka Paivarinta (Finland) 8:37.17
[Steve Savage (USA) 7th in heat]
[Doug Brown (USA) 9th in heat]
[Mike Manley (USA) 10th in heat]
[Kantanen 8:24.78 OR {heat}; Biwott 8:23.73 OR {heat}; Keino
8:23.06 OR]
1968
(high-altitude)
1 Amos Biwott (Kenya) 8:51.0 (8:51.02)
2 Ben Kogo (Kenya) 8:51.6 (8:51.56)
3 George Young (USA) 8:51.8 (8:51.86)
4 Kerry O’Brien (Australia) 8:52.0 (8:52.08)
5 Aleksandr Morozov (Soviet Union) 8:55.8 (8:55.61)
6 Mikhail Zhelev (Bulgaria) 8:58.4 (8:58.41)
7 Gaston Roelants (Belgium) 8:59.4 (8:59.50)
8 Arne Risa (Norway) 9:09.0 (9:08.98)
[Conrad Nightingale (USA) 6th in heat]
[Bill Reilly (USA) 5th in heat]
1964
1 Gaston Roelants (Belgium) 8:30.8
2 Maurice Herriott (Great Britain) 8:32.4
3 Ivan Belyayev (Soviet Union) 8:33.8
4 Manuel de Oliveira (Portugal) 8:36.2
5 George Young (USA) 8:38.2
6 Guy Texereau (France) 8:38.6
7 Adolfas Aleksejunas (Soviet Union) 8:39.0
8 Lars-Erik Gustafsson (Sweden) 8:41.8
[Vic Zwolak (USA) 4th in heat]
[Jeff Fishback (USA) 4th in heat]
[Herriott 8:33.0 OR {heat}; Aleksejunas 8:31.8 OR {heat};
Roelants 8:30.8 OR]
1960
1 Zdzislaw Krzyszkowiak (Poland) 8:34.2 (8:34.30)
2 Nikolay Sokolov (Soviet Union) 8:36.4 (8:36.55)
3 Semyon Rzhishchin (Soviet Union) 8:42.2 (8:42.34)
4 Gaston Roelants (Belgium) 8:47.6 (8:47.85)
5 Gunnar Tjörnebo (Sweden) 8:58.6 (8:58.87)
6 Ludwig Müller (West Germany) 9:01.6 (9:01.57)
7 Deacon Jones (USA) 9:18.2 (9:18.22)
8 Aleksey Konov (Soviet Union) 9:18.2 (9:18.23)
[Phil Coleman (USA) 5th in heat]
[George Young (USA) 4th in heat]
[Krzyszkowiak 8:34.2 OR]
1956
1 Chris Brasher (Great Britain) 8:41.2 (8:41.35)
2 Sándor Rozsnyói (Hungary) 8:43.6 (8:43.68)
3 Ernst Larsen (Norway) 8:44.0 (8:44.05)
4 Heinz Laufer (West Germany) 8:44.4 (8:44.53)
5 Semyon Rzhishchin (Soviet Union) 8:44.6 (8:44.58)
6 John Disley (Great Britain) 8:44.6 (8:44.79)
7 Neil Robbins (Australia) 8:50.0 (8:50.36)
8 Eric Shirley (Great Britain) 8:57.0
[9 Deacon Jones (USA) 9:13.7]
[Horace Ashenfelter (USA) 6th in heat]
[Phil Coleman (USA) 9th in heat]
[Brasher 8:41.2 OR]
1952
1 Horace Ashenfelter (USA) 8:45.4 (8:45.68)
2 Vladimir Kazantsev (Soviet Union) 8:51.6 (8:51.52)
3 John Disley (Great Britain) 8:51.8 (8:51.94)
4 Olavi Rinteenpää (Finland) 8:55.2 (8:55.60)
5 Kurt Söderberg (Sweden) 8:55.6 (8:55.87)
6 Günther Hesselmann (West Germany) 8:55.8 (8:55.98)
7 Mikhail Saltykov (Soviet Union) 8:56.2 (8:56.47)
8 Helmut Gude (West Germany) 9:01.4 (9:01.36)
[Bill Ashenfelter (USA) DNF in heat]
[Browning Ross (USA) 12th in heat]
[Kazantsev 8:58.0 (8:58.17) OR {heat}; Ashfenfelter 8:51.0
(8:51.18) OR {heat}, 8:45.4 WR, OR]
1948
1 Tore Sjöstrand (Sweden) 9:04.6
2 Erik Elmsäter (Sweden) 9:08.2 (3.81 behind)
3 Göte Hagström (Sweden) 9:11.8 (7.54)
4 Alex Guyodo (France) 9:13.6 (8.92)
5 Pentti Siitaloppi (Finland) 9:19.6 (15.39)
6 Petar Segedin (Yugoslavia) 9:20.4 (16.08)
7 Browning Ross (USA) 9:23.2 (19.42)
8 Constantino Miranda (Spain) 9:25.0 (22.00)
[Bob McMillen (USA) 8th in heat (fell 3 times)]
[Bill Overton (USA) 6th in heat]
1936
1 Volmari Iso‑Hollo (Finland) 9:03.8
2 Kaarlo Tuominen (Finland) 9:06.8
3 Alfred Dompert (Germany) 9:07.2
4 Martti Matilainen (Finland) 9:09.0
5 Hal Manning (USA) 9:11.2
6 Lars Larsson (Sweden) 9:16.6
7 Woldemars Wihtols (Lat) 9:18.8
8 Glen Dawson (USA) 9:21.1
[10 Joe McCluskey (USA) 9:29.4]
[Iso-Hollo 9:03.8 WR, OR]
1932
(lap long)
1 Volmari Iso‑Hollo (Finland) 10:33.4
2 Thomas Evenson (Great Britain) 10:46.0
3 Joe McCluskey (USA) 10:46.2
4 Martti Matilainen (Finland) 10:52.4
5 George Bailey (Great Britain) 10:53.2
6 Glen Dawson (USA) nt
7 Giuseppe Lippi (Italy) nt
8 Walter Pritchard (USA) nt
1928
1 Toivo Loukola (Finland) 9:21.8 (9:21.70)
2 Paavo Nurmi (Finland) 9:31.2
3 Ove Andersen (Finland) 9:35.6
4 Nils Eklöf (Sweden) 9:38.0
5 Henri Dartigues (France) 9:40.0
6 Lucien Duquesne (France) 9:40.6
7 Melvin Dalton (USA) nt
8 William Spencer (USA) nt
[Walter Gegan (USA) 4th in heat]
[William Spencer (USA) 3rd in heat]
[Loukola 9:21.8 OR]
1924
1 Ville Ritola (Finland) 9:33.6
2 Elias Katz (Finland) 9:44.0
3 Paul Bontemps (France) 9:45.2
4 Marvin Rick (USA) 9:56.4
5 Karl Ebb (Finland) 9:57.6
6 Evelyn Montague (Great Britain) c9:58.0
7 Michael Devaney (USA) c10:01.0
8 Albert Isola (France) 10:14.9
[Russell Payne (USA) 5th in heat]
[Katz 9:43.8 OR {heat}; Ritola 9:33.6 OR]
1920
1 Percy Hodge (Great Britain) 10:00.4
2 Patrick Flynn (USA) c10:21.1
3 Ernesto Ambrosini (Italy) c10:32.0
4 Gustaf Mattsson (Sweden) c10:32.1
5 Michael Devaney (USA) c10:34.3
6 Albert Hülsebosch (USA) c10:37.7
7 Lars Hedwall (Sweden) c10:42.2
8 Ray Watson (USA) c10:50.3
[Devaney 10:23.0 OR {heat}; Hodge 10:17.4 OR {heat}, 10:00.4 OR]
1912
(not contested)
1908
(3200m)
1 Arthur Russell (Great Britain) 10:47.8
2 Archie Robertson (Great Britain) 10:48.4
3 John Eisele (USA) nt
4 Guy Holdaway (Great Britain) nt
5 Harry Sewell (Great Britain) nt
6 William Galbraith (Canada) nt
[Edward Carr (USA) DNF in heat]
[Gayle Dull (USA) 2nd in heat]
[George Bonhag (USA) DNF in heat]
[Roger Spitzer (USA) 3rd in heat]
[Charles Hall (USA) 4th in heat]
[James Lightbody (USA) 2nd in heat]
[Russell 10:56.2 OR {heat}, 10:47.8 OR]
1904
(2590m)
1 James Lightbody (USA) 7:39.6
2 John Daly (Ireland) 7:40.6
3 Arthur Newton (USA) nt
4 Frank Verner (USA) nt
Also ran—Harvey Cohn (USA)
Also ran—David Munson (USA)
Also ran—Richard Sanford (USA)
1900
(2 races)
(2500m)
1 George Orton (Canada) 7:34.4
2 Sidney Robinson (Great Britain) c7:36.4
3 Jacques Chastanié (France) c7:44.5
4 Arthur Newton (USA) nt
5 Hermann Wraschtil (Austria) nt
6 Franz Dühne (Germany) nt
(4000m)
1 John Rimmer (Great Britain) 12:58.4
2 Charles Bennett (Great Britain) c12:58.6
3 Sidney Robinson (Great Britain) c12:58.8
4 Jacques Chastanié (France) c13:00.5
5 George Orton (Canada) nt
6 Franz Dühne (Germany) nt
Also ran—Alexander Grant (USA)
Also ran—Thaddeus McClain (USA)
1896
(not contested)