History of Olympic Results: 800 Meters – Men

2016
(Rio de Janeiro, August 15)
1 David Rudisha (Kenya) 1:42.15
2 Taoufik Makhloufi (Algeria) 1:42.61
3 Clayton Murphy (USA) 1:42.93
4 Pierre-Ambroise Bosse (France) 1:43.41
5 Ferguson Cheruiyot (Kenya) 1:43.55
6 Marcin Lewandowski (Poland) 1:44.20
7 Alfred Kipketer (Kenya) 1:46.02
8 Boris Berian (USA) 1:46.15
[Charles Jock (USA) 6th in heat]
2012
(London, August 9)
1 David Rudisha (Kenya) 1:40.91 WR, OR
2 Nijel Amos (Botswana) 1:41.73
3 Timothy Kitum (Kenya) 1:42.53
4 Duane Solomon (USA) 1:42.82
5 Nick Symmonds (USA) 1:42.95
6 Mohamed Aman (Ethiopia) 1:43.20
7 Abubaker Kaki (Sudan) 1:43.32
8 Andrew Osagie (Great Britain) 1:43.77
[Khadevis Robinson (USA) 5th heat I]
2008
1 Wilfred Bungei (Kenya) 1:44.65
2 Ahmad Ismail (Sudan) 1:44.70
3 Alfred Kirwa Yego (Kenya) 1:44.82
4 Gary Reed (Canada) 1:44.94
5 Youssef Kamel (Bahrain) 1:44.95
6 Yeimán López (Cuba) 1:45.88
7 Nabil Madi (Algeria) 1:45.96
8 Nadim Mansour (Algeria) 1:47.19
[Nick Symmonds (USA) 5th in semi]
[Christian Smith (USA) 4th in heat]
[Andrew Wheating (USA) 4th in heat]
2004
1 Yuriy Borzakovskiy (Russia) 1:44.45
2 Mbulaeni Mulaudzi (South Africa) 1:44.61
3 Wilson Kipketer (Denmark) 1:44.65
4 Mohcine Chehibi (Morocco) 1:45.16
5 Wilfred Bungei (Kenya) 1:45.31
6 Hezekiel Sepeng (South Africa) 1:45.53
7 Djabir Saïd-Guerni (Algeria) 1:45.61
8 Ahmad Ismail (Sudan) 1:52.49
[Jonathan Johnson (USA) 8th in semi]
[Khadevis Robinson (USA) 3rd in heat]
[Derrick Peterson (USA) 4th in heat]
2000
1 Nils Schumann (Germany) 1:45.08
2 Wilson Kipketer (Denmark) 1:45.14
3 Djabir Saïd Guerni (Algeria) 1:45.16
4 Hezekiel Sepeng (South Africa) 1:45.29
5 André Bucher (Switzerland) 1:45.40
6 Yuriy Borzakovskiy (Russia) 1:45.83
7 Glody Dube (Botswana) 1:46.24
DQ[obstruction]—[6]Andrea Longo (Italy) [1:45.66]
[Rich Kenah (USA) 6th in heat]
[Bryan Woodward (USA) 5th in heat]
[Mark Everett (USA) 5th in heat]
1996
1 Vebjørn Rodal (Norway) 1:42.58
2 Hezekiel Sepeng (South Africa) 1:42.74
3 Fred Onyancha (Kenya) 1:42.79
4 Norberto Tellez (Cuba) 1:42.85
5 Nico Motchebon (Germany) 1:43.91
6 David Kiptoo (Kenya) 1:44.19
7 Johnny Gray (USA) 1:44.21
8 Benyounés Lahlou (Morocco) 1:45.52
[Jose Parrilla (USA) 6th in heat]
[Brandon Rock (USA) 4th in heat]
[Rodal 1:42.58 OR]
1992
1 William Tanui (Kenya) 1:43.66
2 Nixon Kiprotich (Kenya) 1:43.70
3 Johnny Gray (USA) 1:43.97
4 José Luiz Barbosa (Brazil) 1:45.06
5 Andrea Benvenuti (Italy) 1:45.23
6 Curtis Robb (Great Britain) 1:45.57
7 Reda Abdenouz (Algeria) 1:48.34
DNF—Mark Everett (USA)
[Jose Parrilla (USA) 4th in heat]
1988
1 Paul Ereng (Kenya) 1:43.45
2 Joaquim Cruz (Brazil) 1:43.90
3 Saïd Aouita (Morocco) 1:44.06
4 Peter Elliott (Great Britain) 1:44.12
5 Johnny Gray (USA) 1:44.80
6 José Luiz Barbosa (Brazil) 1:46.39
7 Donato Sabia (Italy) 1:48.03
8 Nixon Kiprotich (Kenya) 1:49.55
[Mark Everett (USA) 4th in heat]
[Tracy Baskin (USA) 4th in heat]
1984
1 Joaquim Cruz (Brazil) 1:43.00
2 Seb Coe (Great Britain) 1:43.64
3 Earl Jones (USA) 1:43.83
4 Billy Konchellah (Kenya) 1:44.03
5 Donato Sabia (Italy) 1:44.53
6 Edwin Koech (Kenya) 1:44.86
7 Johnny Gray (USA) 1:47.89
8 Steve Ovett (Great Britain) 1:52.28
[John Marshall (USA) 5th in quarter]
[Cruz 1:43.00 OR]
1980
1 Steve Ovett (Great Britain) 1:45.40
2 Seb Coe (Great Britain) 1:45.85
3 Nikolay Kirov (Soviet Union) 1:45.94
4 Agberto Guymaraes (Brazil) 1:46.20
5 Andreas Busse (East Germany) 1:46.81
6 Detlef Wagenknecht (East Germany) 1:46.91
7 José Marajo (France) 1:47.26
8 Dave Warren (Great Britain) 1:49.25
1976
1 Alberto Juantorena (Cuba) 1:43.50
2 Ivo Van Damme (Belgium) 1:43.86
3 Rick Wohlhuter (USA) 1:44.12
4 Willi Wülbeck (West Germany) 1:45.26
5 Steve Ovett (Great Britain) 1:45.44
6 Luciano Susanj (Yugoslavia) 1:45.75
7 Sri Ram Singh (India) 1:45.77
8 Carlo Grippo (Italy) 1:48.39
[James Robinson (USA) 5th in semi]
[Mark Enyeart (USA) 3rd in heat]
[Juantorena 1:43.50 WR, OR]
1972
1 Dave Wottle (USA) 1:45.86
2 Yevgeniy Arzhanov (Soviet Union) 1:45.89
3 Mike Boit (Kenya) 1:46.01
4 Franz-Josef Kemper (West Germany) 1:46.50
5 Robert Ouko (Kenya) 1:46.53
6 Andy Carter (Great Britain) 1:46.55
7 Andrzej Kupczyk (Poland) 1:47.10
8 Dieter Fromm (East Germany) 1:47.96
[Ken Swenson (USA) DNF in semi]
[Rick Wohlhuter (USA) 4th in heat (fell)]
1968
(high altitude)
1 Ralph Doubell (Australia) 1:44.3 (1:44.40)
2 Wilson Kiprugut (Kenya) 1:44.5 (1:44.57)
3 Tom Farrell (USA) 1:45.4 (1:45.46)
4 Walter Adams (West Germany) 1:45.8 (1:45.83)
5 Josef Plachy (Czechoslovakia) 1:45.9 (1:45.99)
6 Dieter Fromm (East Germany) 1:46.2 (1:46.30)
7 Thomas Saisi (Kenya) 1:47.5 (1:47.59)
8 Benedict Cayenne (Trinidad) 1:54.3 (1:54.40)
[Ron Kutschinski (USA) 5th in semi]
[Wade Bell (USA) 5th in heat]
[Doubell 1:44.3 {1:44.40} WR, OR]
1964
1 Peter Snell (New Zealand) 1:45.1
2 Bill Crothers (Canada) 1:45.6
3 Wilson Kiprugut (Kenya) 1:45.9
4 George Kerr (Jamaica) 1:45.9
5 Tom Farrell (USA) 1:46.6
6 Jerry Siebert (USA) 1:47.0
7 Dieter Bogatzki (West Germany) 1:47.2
8 Jacques Pennewaert (Belgium) 1:50.5
[Morgan Groth (USA) 6th in heat]
[Kerr 1:46.1 OR {semi}; Kiprugut 1:46.1 =OR {semi}; Snell
1:45.1 OR]
1960
1 Peter Snell (New Zealand) 1:46.3 (1:46.48)
2 Roger Moens (Belgium) 1:46.5 (1:46.55)
3 George Kerr (Jamaica) 1:47.1 (1:47.25)
4 Paul Schmidt (West Germany) 1:47.6 (1:47.82)
5 Christian Wägli (Switzerland) 1:48.1 (1:48.19)
6 Manfred Matuschewski (East Germany) 1:52.0 (1:52.21)
[Tom Murphy (USA) 6th in semi]
[Jerry Siebert (USA) 4th in semi]
[Ernie Cunliffe (USA) 6th in semi]
[Kerr 1:47.1 (1:47.26) OR {semi}; Snell 1:46.3 OR]
1956
1 Tom Courtney (USA) 1:47.7 (1:47.75)
2 Derek Johnson (Great Britain) 1:47.8 (1:47.88)
3 Audun Boysen (Norway) 1:48.1 (1:48.25)
4 Arnie Sowell (USA) 1:48.3 (1:48.41)
5 Mike Farrell (Great Britain) 1:49.2 (1:49.29)
6 Lon Spurrier (USA) 1:49.3 (1:49.38)
7 Emile Leva (Belgium) c1:51.8 (1:51.75)
8 Bill Butchart (Australia) c1:52.5
[Courtney 1:47.7 OR]
1952
1 Mal Whitfield (USA) 1:49.2 (1:49.34)
2 Arthur Wint (Jamaica) 1:49.4 (1:49.63)
3 Heinz Ulzheimer (West Germany) 1:49.7 (1:49.78)
4 Gunnar Nielsen (Denmark) 1:49.7 (1:49.84)
5 Albert Webster (Great Britain) 1:50.2 (1:50.47)
6 Günther Steines (West Germany) 1:50.6 (1:50.81)
7 Reggie Pearman (USA) 1:52.1 (1:52.31)
8 Lars-Eric Wolfbrandt (Sweden) 1:52.1 (1:52.38)
[John Barnes (USA) 4th in semi]
[Whitfield 1:49.2 =OR]
1948
1 Mal Whitfield (USA) 1:49.2
2 Arthur Wint (Jamaica) 1:49.5 (0.28 behind)
3 Marcel Hansenne (France) 1:49.8 (0.78)
4 Herb Barten (USA) 1:50.1 (1.04)
5 Ingvar Bengtsson (Sweden) 1:50.5 (1.56)
6 Bob Chambers (USA) 1:52.1 (2.82)
7 Robert Chef-d’Hôtel (France) c1:54.1 (4.89)
8 John Parlett (Great Britain) c1:56.0 (6.97)
[Whitfield 1:49.2 OR]
1936
1 John Woodruff (USA) 1:52.9
2 Mario Lanzi (Italy) 1:53.3
3 Phil Edwards (Canada) 1:53.6
4 Kazimierz Kucharski (Poland) 1:53.8
5 Chuck Hornbostel (USA) 1:54.6
6 Harry Williamson (USA) 1:55.8
7 Juan Carlos Andersen (Argentina) nt
8 Gerald Backhouse (Australia) nt
1932
1 Tom Hampson (Great Britain) 1:49.7 (1:49.70)
2 Alex Wilson (Canada) 1:49.9
3 Phil Edwards (Canada) 1:51.5
4 Eddie Genung (USA) 1:51.7
5 Edwin Turner (USA) 1:52.5
6 Chuck Hornbostel (USA) 1:52.7
7 John Powell (Great Britain) 1:53.0
8 Séra Martin (France) 1:53.6
[Hampson 1:49.8 WR, OR]
1928
1 Douglas Lowe (Great Britain) 1:51.8
2 Erik Byléhn (Sweden) 1:52.8
3 Hermann Engelhard (Germany) 1:53.2
4 Phil Edwards (Canada) 1:54.0
5 Lloyd Hahn (USA) 1:54.2
6 Séra Martin (France) 1:54.6
7 Earl Fuller (USA) 1:55.0
8 Jean Keller (France) nt
[9 Ray Watson (USA) nt]
[John Sittig (USA) 5th in semi]
[Lowe 1:51.8 OR]
1924
1 Douglas Lowe (Great Britain) 1:52.4
2 Paul Martin (Switzerland) 1:52.6
3 Schuyler Enck (USA) 1:52.9
4 Henry Stallard (Great Britain) 1:53.0
5 William Richardson (USA) 1:53.8
6 Ray Dodge (USA) 1:54.2
7 John Watters (USA) nt
8 Charles Hoff (Norway) nt
1920
1 Albert Hill (Great Britain) 1:53.4
2 Earl Eby (USA) c1:53.7
3 Bevil Rudd (South Africa) c1:53.8
4 Edgar Mountain (Great Britain) c1:54.0
5 Donald Scott (USA) c1:55.3
6 Albert Sprott (USA) c1:56.4
7 Adriaan Paulen (Holland) c1:56.4
8 Jean Esparbes (France) c1:58.0
DNF—Thomas Campbell (USA)
1912
1 Ted Meredith (USA) 1:51.9
2 Mel Sheppard (USA) 1:52.0
3 Ira Davenport (USA) 1:52.0
4 Melville Brock (Canada) 1:52.7
5 Daniel Caldwell (USA) 1:52.8
6 Hanns Braun (Germany) 1:53.1
7 Hec Edmundson (USA) nt
8 Herbert Putnam (USA) nt
[John Paul Jones (USA) DNF in semi]
[Harland Holden (USA) 6th in semi]
[Walter McClure (USA) 4th in heat]
[Tom Halpin (USA) 4th in heat]
[Meredith 1:51.9 WR, OR]
1908
1 Mel Sheppard (USA) 1:52.8
2 Emilio Lunghi (Italy) 1:54.2
3 Hanns Braun (Germany) 1:55.2
4 Odön Bodor (Hungary) 1:55.4
5 Theodore Just (Great Britain) c1:56.4
6 John Halstead (USA) nt
DNF—Clarke Beard (USA)
DNF—Ian Fairbairn-Crawford (Great Britain)
[James Lightbody (USA) 4th in heat]
[Harry Coe (USA) 2nd in heat]
[Lloyd Jones (USA) 3rd in heat]
[Charles French (USA) DNF in heat]
[Joseph Bromilow (USA) 2nd in heat]
[Horace Ramey (USA) DNF in heat]
[Frank Sheehan (USA) 3rd in heat]
[Sheppard 1:52.8 WR, OR]
1904
1 James Lightbody (USA) 1:56.0
2 Howard Valentine (USA) 1:56.3
3 Emil Breitkreutz (USA) 1:56.4
4 George Underwood (USA) nt
5 Johannes Runge (Germany) nt
6 Frank Verner (USA) nt
[George Bonhag (USA) also ran]
[Harvey Cohn (USA) also ran]
[Lacey Hearn (USA) also ran]
[John Joyce (USA) also ran]
[Paul Pilgrim (USA) also ran]
[Lightbody 1:56.0 OR]
1900
1 Alfred Tysoe (Great Britain) 2:01.2
2 John Cregan (USA) c2:01.8
3 David Hall (USA) c2:05.0
4 Henri Deloge (France) nt
5 Zoltán Speidl (Hungary) nt
6 John Bray (USA) nt
[Howard Hayes (USA) 3rd in heat]
[Alexander Grant (USA) 6th or 7th in heat]
[Walter Drumheller (USA) 6th or 7th in heat]
[Justus Scrafford (USA) 3rd in heat]
[Edward Bushnell (USA) 4th, 5th or 6th in heat]
[Harrison Smith (USA) 4th, 5th or 6th in heat]
[Harvey Lord (USA) 3rd in heat]
[Edward Mechling (USA) 4th or 5th in heat]
[Hall 1:59.0 OR {heat}]
1896
1 Edwin Flack (Australia) 2:11.0
2 Nándor Dáni (Hungary) 2:11.8
3 Dimitrios Golemis (Greece) nt
[no U.S. entrants]
[Flack 2:10.0 OR {heat}]