2021 High School Leaders — Girls

compiled by T&FN Staff

(marks updated April 12, 2021)

(¶ = HS Absolute Record performance)

(i = mark made indoors; + = converted time; ‘ = not eligible for U.S. teams)
(Classes: * = junior; ** = soph; *** = frosh; all others are seniors)

Track Events
100 11.77 *Tamija Fuller (Peachtree Ridge, Suwanee, Georgia)
200 23.23i **Shawnti Jackson (Wakefield, Raleigh, North Carolina)
   (outdoor) 23.92 *Tamija Fuller (Peachtree Ridge, Suwanee, Georgia)
400 52.54 **Shawnti Jackson (Wakefield, Raleigh, North Carolina)
800 2:02.07i *Juliette Whitaker (Mt. de Sales, Catonsville, Maryland)
   (outdoor) 2:03.85 *Roisin Willis (Stevens Point, Wisconsin)
1500 4:26.82 Sophie Atkinson (Cinco Ranch, Katy, Texas)
Mile 4:43.11 Mia Barnett (Crescenta Valley, La Crescenta, California)
3000 9:09.70i Sydney Thorvaldson (Rawlins, Wyoming)
   (outdoor) 9:20.98 *Charlotte Bednar (Lawrenceville School, Lawrenceville, New Jersey)
2 Miles 9:47.95i Sydney Thorvaldson (Rawlins, Wyoming)
   (outdoor) 9:53.26+ *Jenna Hutchins (Science Hill, Johnson City, Tennessee)
5000 15:34.47 *Jenna Hutchins (Science Hill, Johnson City, Tennessee)
2000 Steeple 7:19.52 Hannah Ielfield (South Louis, Turin, New York)
100 Hurdles 13.52 Eddiyah Frye (Aquinas, Ft. Lauderdale, Florida)
300 Hurdles 41.14 Amanda Kinloch (North Miami, Florida)
400 Hurdles 64.62 *Jessicka Woods (Jackson, Atlanta, Georgia)
Relay Events
4 x 100 45.48 Reagan San Antonio, Texas
4 x 200 1:37.49 DeSoto Texas
4 x 400 3:45.90i Oak Park Michigan
   (outdoor) 3:47.50 DeSoto Texas
4 x 800 8:56.87i IMG Academy Bradenton, Florida
   (outdoor) 9:22.21 Coppell Texas
4 x Mile 20:34.04+ St. Pius X Atlanta, Georgia
Sprint Medley 4:01.39i Oak Park Michigan
   (outdoor) 4:02.24 American Heritage Plantation, Florida
Distance Medley 11:34.86i IMG Academy Bradenton, Florida
   (outdoor) 12:09.50 Highland Park Dallas, Texas
Field Events
High Jump 5-11½ *Alyssa Jones (Southridge, Miami, Florida)
Pole Vault 14-8½ Paige Sommers (Westlake, Westlake Village, California)
Long Jump 21-2½i ***Avery Lewis (Friends Central, Wynnewood, Pennsylvania)
   (outdoor) 20-7¼ Lewis
Triple Jump 41-½i Riley Ammenhauser (Nequa Valley, Naperville, Illinois)
   (outdoor) 40-9 Ammenhauser
Shot 53-3¾ Makayla Hunter (Chandler, Arizona)
Discus 170-8 **Emma Sralla (Marcus, Flower Mound, Texas)
Hammer 182-3 Cara Salsberry (Somerset Canyons, Palm Beach, Florida)
Javelin 163-10 Katelyn Fairchild (Andale, Kansas)
Heptathlon 4839 **Skyler Schuller (Coppell, Texas)