2021 High School Girls Absolute Top 10 Lists

compiled by Mike Kennedy

(marks as of August 31, 2021)

Classes: *** = frosh; ** = soph; * = junior; all others are seniors.

Codes: (A) = altitude over 1000m (in affected events only); i = mark made indoors; + = converted time; ’ after last name = not eligible to represent U.S. internationally.

100 METERS
11.27 Jasmine Montgomery (Reagan, San Antonio, Tx)
11.28 **Shawnti Jackson (Gibbons, Raleigh, NC)
11.36 *Kennedi Sanders (Ridgeland, Madison, Ms)
11.37 Victoria Perrow (Bullis, Potomac, Md)
11.38 Kenondra Davis (Trimble, Ft Worth, Tx)
11.39 *Autumn Wilson (Savio, Austin, Tx)
11.48 **Victoria Cameron (Stephenville, Tx)
Samirah Moody (BB&N, Cambridge, Ma)
11.51 **Kaniya Johnson (White Knoll, Lexington, SC)
11.53 *Jayla Jamison (Airport, West Columbia, SC)
Wind-aided:
11.09 Montgomery
11.13 Jackson
11.27 Davis
11.29 Wilson
11.35 Taejha Badal’ (Concordia, Tomball, Tx)
11.39 JaEra Griffin (DeSoto, Tx)
*Ariane Linton (Dutchtown, Geismar, La)
11.41 *Camryn Dickson (Clear Brook, Friendswood, Tx)
Hannah Douglas (IMG, Bradenton, Fl)
11.42 Anivea Gilbert (Westfield, Houston, Tx)
200 METERS
23.01 *Kaila Jackson (Renaissance, Detroit, Mi)
23.06 **Shawnti Jackson (Gibbons, Raleigh, NC)
23.11 Kenondra Davis (Trimble, Ft Worth, Tx)
23.23 *Kennedi Sanders (Ridgeland, Madison, Ms)
23.29 *Camryn Dickson (Clear Brook, Friendswood, Tx)
23.32 Samirah Moody (BB&N, Cambridge, Ma)
23.39 ***Avery Lewis (Friends Central, Wynnewood, Pa)
23.46 Taejha Badal’ (Concordia, Tomball, Tx)
Cydney Wright (Mainland, Daytona Beach, Fl)
23.50 *Tiriah Kelley (East, Plano, Tx)
Wind-aided:
22.85 K. Jackson
22.94 Jasmine Montgomery (Reagan, San Antonio, Tx)
23.05 Sanders
23.26 *Trinity Henderson (Chandler, Az)
23.28 Dickson
23.39 ***Mia Brahe-Pedersen (Lake Oswego, Or)
*Aaliyah Butler (Piper, Sunrise, Fl)
400 METERS
52.54 **Shawnti Jackson (Gibbons, Raleigh, NC)
52.62 *Kennedi Sanders (Ridgeland, Madison, Ms)
52.64 *Roisin Willis (Stevens Point, Wi)
52.72 Kennedy Wade (Clear Falls, League City, Tx)
52.97 *Haley Tate (Seven Lakes, Katy, Tx)
53.05 *Aaliyah Butler (Northwestern, Miami, Fl)
53.06 *Kayla Davis (Providence Day, Charlotte, NC)
53.23 *Hali Murphy (Savio, Austin, Tx)
53.27(A) Kyairra Reigh (East, Denver, Co)
53.36 Kenya Thompson (American Heritage, Plantation, Fl)
800 METERS
2:00.78 *Roisin Willis (Stevens Point, Wi)
2:01.15 *Juliette Whittaker (Mt de Sales, Catonsville, Md)
2:02.26 **Sophia Gorriaran (Brown, Providence, RI)
2:03.98 ***Allison Ince (Community, Normal, Il)
2:04.41 *Addison Wiley (North, Huntington, In)
2:05.20 Allison Johnson (Mt Gilead, Oh)
2:05.27 *Chloe Foerster (Jesuit, Portland, Or)
2:06.52 *Ainsley Erzen (Carlisle, Ia)
2:06.79 *Morgan Monesmith (Brown, Shaker Heights, Oh)
2:07.03 **Micah Trusty (Friends Central, Wynnewood, Pa)
1500 METERS
4:19.79 *Juliette Whittaker (Mt de Sales, Catonsville, Md)
4:20.42 *Chloe Foerster (Jesuit, Portland, Or)
4:22.91 *Anastacia Gonzales (Champion, Bourne, Tx)
4:23.42 Allie Janke (North Central, Spokane, Wa)
4:24.34 Brooke Rauber (Tully, NY)
4:24.67 **Sophia Gorriaran (Brown, Providence, RI)
4:24.88 *Addy Wiley (North, Huntington, In)
4:25.35 Audrey DaDamio (Seaholm, Birmingham, Mi)
4:25.43 Sophie Atkinson (Cinco Ranch, Katy, Tx)
4:26.45 Sydney Masciarelli (Marianapolis, Thompson, Ct)
MILE
4:38.14 *Addy Wiley (North, Huntington, In)
4:38.65 *Juliette Whittaker (Mt de Sales, Catonsville, Md)
4:39.41+ Mia Barnett (Crescenta Valley, La Crescenta, Ca)
4:40.16 ****Sadie Engelhardt (Cabrillo MS, Ventura, Ca)
4:40.66 *Riley Stewart (Cherry Creek, Greenwood Village, Co)
4:41.29 Allison Johnson (Mt Gilead, Oh)
4:41.78+ *Lilly Shapiro (Colts Neck, NJ)
4:42.28+i Audrey DaDamio (Seaholm, Birmingham, Mi)
4:42.40 *Carolina Wells (Winter Springs, Fl)
4:42.45+ Carmen Alder (Pinecrest, Southern Pines, NC)
3000 METERS
9:09.70i Sydney Thorvaldson (Rawlins, Wy)
9:11.73i Brynn Brown (Guyer, Denton, Tx)
9:15.2i Audrey DaDamio (Seaholm, Birmingham, Mi)
9:20.98 *Charlotte Bednar (Lawrenceville School, Lawrenceville, NJ)
9:21.18 *Jenna Hutchins (Science Hill, Johnson City, Tn)
9:24.09 Sydney Masciarelli (Marianapolis, Thompson, Ct)
9:25.43 **Sophie Atkinson (Cinco Ranch, Katy, Tx)
9:26.01 Mia Barnett (Crescenta Valley, La Crescenta, Ca)
9:28.94 Margot Appleton (Abbey, Portsmouth, RI)
9:29.95 *Sophia Nordenholz (Albany, Ca)
2 MILES
9:47.95i Sydney Thorvaldson (Rawlins, Wy)
9:51.00i Brynn Brown (Guyer, Denton, Tx)
9:54.71i+ Audrey DaDamio (Seaholm, Birmingham, Mi)
9:55.67+ Mia Barnett (Crescenta Valley, La Crescenta, Ca)
9:55.77+ *Jenna Hutchins (Science Hill, Johnson City, Tn)
10:02.82+ *Charlotte Bednar (Lawrenceville School, Lawrenceville, NJ)
10:04.52+ Sydney Masciarelli (Marianapolis, Thompson, Ct
10:06.22 Chloe Scrimgeour (Concord, West Hartford Ct)
10:06.66+ **Lily Cridge (Chatard, Indianapolis, In)
10:07.23+ *Josephine Welin (Oak Park-River Forest, Oak Park, Il)
5000 METERS
15:34.47 *Jenna Hutchins (Science Hill, Johnson City, Tn)
15:52.10 *Charlotte Bednar (Lawrenceville School, Lawrenceville, NJ)
15:56.89 Brynn Brown (Guyer, Denton, Tx)
16:10.42 ***Ellie Shea (Belmont, Ma)
16:12.40 Audrey DaDamio (Seaholm, Birmingham Mi)
2000 STEEPLE
6:25.35 Sydney Masciarelli (Marianapolis, Thompson, Ct)
6:43.83 Brooke Rauber (Tully, NY)
6:48.28 **Karrie Baloga (Cornwall, Windsor, NY)
6:57.22 Hannah Ielfield (South Louis, Turin, NY)
6:57.41 **Sheridan Wheeler (Saratoga Springs, NY)
100 HURDLES
13.35 Eddiyah Frye (Aquinas, Ft Lauderdale, Fl)
13.41 **Yahnari Lyons (Jonesboro, Ga)
13.42 Lucheyona Weaver (Dunbar, Ft Myers, Fl)
13.45 Alexis Glasco (Aquinas, Ft Lauderdale, Fl)
13.53 *Jalaysi’ya Smith (DeSoto, Tx)
13.56 **Nonah Waldron (Oak Park, Mi)
13.62 Amanda Kinloch (North Miami, Fl)
13.66 **Camden Bentley (Lincoln, Gahanna, Oh)
**Akala Garrett (Harding, Charlotte, NC)
*Makenzie Hale (Huntington, Tx)
Wind-aided:
12.93 Smith
13.14 Frye
13.22 Destiny Smith (Dickinson, Tx)
13.28 *Jaiya Covington (Eisenhower, Houston, Tx)
13.29 Morgan Taylor (Summer Creek, Houston, Tx)
13.43 Garrett
13.46 Kinloch
300 HURDLES
40.28 Alexis Glasco (Aquinas, Ft Lauderdale, Fl)
41.14 Amanda Kinloch (North Miami, Fl)
41.23 **Akala Garrett (Harding, Charlotte, NC)
41.42 Eddiyah Frye (Aquinas, Ft Lauderdale, Fl)
41.69 *Joy Moorer (North Canyon, Phoenix, Az)
41.75 *Falon Spearman (Providence Day, Charlotte, NC)
42.06 Jasmine Gryne (Woodland, Stockbridge, Ga)
42.15 Ashyria Savage (Lancaster, Tx)
42.16 Aspin Oliver (Vacaville, Ca)
42.22 *Madyson Wilson (Westlake, Atlanta, Ga)
400 HURDLES
57.48 **Akala Garrett (Harding, Charlotte, NC)
58.08 ***Makeriah Harris (Scotlandville, Baton Rouge, La)
59.41 *Falon Spearman (Providence Day, Charlotte, NC)
59.90 Aleia Gisolfi-McCready (Lexington, Ma)
60.20 Amanda Kinloch (North Miami, Fl)
60.24 Adelaide Asante (North Brunswick, NJ)
3000 WALK
14:12.66 ****Madison Morgan (Kinder, Tx)
14:23.99 **Caelin Sloan (South, Florence, SC)
14:31.06 **Angelica Harris (South Elgin, Il)
14:36.10 ***Talia Green (Oakland, Ca)
14:43.71 *Kalyn Gibbs (Coral Reef, Miami, Fl)
4 x 100
44.89 Seven Lakes, Katy, Tx
45.00 Reagan, San Antonio, Tx
45.20 Bullis, Potomac, Md
45.22 DeSoto, Tx
45.56 Renaissance, Detroit, Mi
45.95 Greater Atlanta, Norcross, Ga
46.05 East, Plano, Tx
46.09 Chandler, Az
46.22 American Heritage, Plantation, Fl
46.32 Westlake, Atlanta, Ga
4 x 200
1:36.93 DeSoto, Tx
1:36.99 Renaissance, Detroit, Mi
1:37.69 Bush, Richmond, Tx
1:37.73i Bullis, Potomac, Md
1:37.82 Oak Park, Mi
1:37.91 Shadow Creek, Pearland, Tx
1:37.99 Lancaster, Tx
1:38.09 Westover, Albany, Ga
1:38.12 Reagan, San Antonio, Tx
1:38.26 Heritage, Frisco, Tx
4 x 400
3:42.72 Niwot, Co
3:43.63 Oak Park, Mi
3:43.84 Northwestern, Miami, Fl
3:44.43 Seven Lakes, Katy, Tx
3:44.89 Clear Falls, League City, Tx
3:45.06 DeSoto, Tx
3:45.25 Elkins, Missouri City, Tx
3:45.62 North Canyon, Phoenix, Az
3:46.15 Evans, Orlando, Fl
3:46.73 Scotch Plains-Fanwood, Scotch Plains, NJ
4 x 800
8:52.48 Niwot, Co
8:56.87i Memorial, Haddonfield, Pa
9:01.49 Union Catholic, Scotch Plains, NJ
9:01.95 La Cañada, La Cañada Flintridge, Ca
9:04.73 Mentor, Oh
9:05.11 Central Bucks West, Doylestown, Pa
9:07.20 Cherry Creek, Greenwood Village, Co
9:07.27 Onalaska, Wi
9:07.91 Coffman, Dublin, Oh
9:08.02 Wayzata, Plymouth, Mn
4 x MILE
19:40.67 Saratoga Springs, NY
19:45.37 Niwot, Co
20:11.12 Onalaska, Wi
20:34.09 Pioneer, Ann Arbor, Mi
20:34.04+ St. Pius X, Atlanta, Ga
20:48.42+ Blessed Trinity, Roswell, Ga
21:05.65 Deaf, Providence, RI
21:05.77+ Torrey Pines, San Diego, Ca
21:09.91+ Marist, Atlanta, Ga
800 MEDLEY
1:42.93 Northwestern, Miami, Fl
1:43.20 St. Thomas Aquinas, Ft. Lauderdale, Fl
1:43.35 Wilson, Long Beach, Ca
1:44.76 Niwot, Co
1:45.53 Mentor, Oh
SPRINT MEDLEY
3:57.43 Oak Park, Mi
4:02.24 American Heritage, Plantation, Fl
4:02.25 Union Catholic, Scotch Plains, NJ
4:03.96 Flower Mound, Tx
4:04.29 Harvard-Westlake, Studio City, Ca
4:04.58 Colts Neck, NJ
4:05.66 Brandon Valley, Brandon, SD
4:05.77 Solon, Ia
4:05.96 Woodward, College Park, Ga
4:05.43i Niwot, Co
DISTANCE MEDLEY
11:33.51 Niwot, Co
11:34.86i IMG, Bradenton, Fl
11:42.02 Saratoga Springs, NY
11:48.02 La Cañada, La Cañada Flintridge, Ca
11:54.43 JSerra, San Juan Capistrano, Ca
11:54.73 Pinecrest, Ft. Lauderdale, Fl
11:59.79 Pioneer, Ann Arbor, Mi
12:00.47 Memorial, Haddonfield, NJ
12:02.88 Ridgewood, NJ
12:05.79 McClatchy, Sacramento, Ca
4 x 100H
65.89 Kingwood, Tx
HIGH JUMP
6-0 Nyalaam Jok (Annandale, Mn)
Evelyn Lavielle (Stratford, Houston, Tx)
5-11½ *Alyssa Jones (Southridge, Miami, Fl)
5-11¼ ****JaiCieonna Geer-Holt (Windsor, Seattle, Wa)
5-11 *Emma Gates (Cascade, Turner, Or)
5-10½ Victoria Lanese (Mentor, Oh)
5-10¼ *Mallory Mullen (Central Catholic, Springfield, Oh)
5-10 *Molie Jean Baptiste (Naples, Fl)
Sydney Billington (Bentonville, Ar)
***Mackenzie Dagrosa (Reagan, San Antonio, Tx)
*Kailynn Gubbels (Arlington, Ne)
*Abbie Hirth (Christian, Houston, Tx)
Tacoria Humphrey (Warren Central, Indianapolis, In)
*DeShanae Norman (Benson, Porland, Or)
Ariel Pedigo (Parkview, Baton Rouge, La)
**Cheyla Scott (Butler, Matthews, NC)
Grayson Scott (Mountain Brook, Al)
***Brook Simpson (Belding, Mi)
POLE VAULT
14-9 Paige Sommers (Westlake, Westlake Village, Ca)
14-7¼ **Amanda Moll (Capital, Olympia, Wa)
14-6 *Ashley Callahan (Rancho Bernardo, San Diego, Ca)
14-4 **Hana Moll (Capital, Olympia, Wa)
14-3 Olivia Lueking (Clear Creek, League City, Tx)
14-2¼ Chloe Timberg (Central Bucks West, Doylestown, Pa)
14-1 **Molly Haywood (Tomball, Tx)
*Kenna Stimmel (Margaretta, Castalia, Oh)
14-0 *Allison Leigh (Del Norte, San Diego, Ca)
*Allison Neiders (Holy Names, Seattle, Wa)
LONG JUMP
21-2½i ***Avery Lewis (Friends Central, Wynnewood, Pa)
20-7¼ *Alyssa Jones (Southridge, Miami, Fl)
20-3¾ **Lena Gooden (Osbourn Park, Manassas, Va)
20-2¼ Eddiyah Frye (Aquinas, Ft. Lauderdale, Fl)
20-1 *Keviah Ealy (Rockwall, Tx)
19-11½i Emma Seetoo (Westfield, Chantilly, Va)
19-10½ *Kiara Strayhorn (Jefferson City, Mo)
19-10¼ **Sophia Beckmon (Oregon City, Or)
Paige Floriea (Mentor, Oh)
i *Caelyn Harris (Upland, Ca)
Wind-aided:
21-4 Jones
20-4¾ Floriea
20-4¼ Strayhorn
20-4 *Cali Essick (Branson, Mo)
20-3 Amanda Ruffin (Glenelg Country, Ellicott City, Md)
20-2½ Riley Ammenhauser (Neuqua Valley, Naperville, Il)
Alexis Tilford-Rutherford (George Ranch, Richmond, Tx)
20-2¼ Sydney Willits (Glenbrook South, Glenview, Il)
20-2 Ealy
Locci
TRIPLE JUMP
43-0 Brya Brewer (Cedar Hill, Tx)
42-6 *Kayla Pinkard (Carrollton, Ga)
42-3½ Elise Miller (San Pasqual, Escondido, Ca)
41-7¾ Sophie Galloway (Graves, Mayfield, Ky)
41-2½i Riley Ammenhauser (Neuqua Valley, Naperville, Il)
41-4(A) *Agur Dwol (Mullen, Denver, Co)
41-½ Rieko Wilford (Curtis, University Place, Wa)
40-11½ *Brooke Moore (Trinity, St Louis, Mo)
40-8½i Stephanie Robinson (Fauguier, Warrenton, Va)
40-8(A) Melody Nwagwu (Grandview, Aurora, Co)
Wind-aided:
42-11 Ammenhauser
41-2¾ *Alexandra Kelly (Rocky Point, NY)
41-½ Mckenna Cinotte (North, Downers Grove, Il
SHOT
52-11 Ashlyn Giles (Schuylkill Valley, Leesport, Pa)
51-10¾ Jayden Ulrich (East Alton-Wood River, Wood River, Il)
51-½ Sarah Marvin (Byron, Mi)
51-8½ Siniru Iheoma (Council Rock South, Holland, Pa)
50-8 Makayla Long (Perry, Gilbert, Az)
50-5¼ Makayla Hunter (Chandler, Az)
50-½ **Carlie Weiser (Giddings, Tx)
50-0 Open Jackson (L’Anse Creuse North, Macomb, Mi)
49-11 *Trinity Franklin (Bullis, Potomac, Md)
49-6½ Erikka Hill (Shenandoah, Middletown, In)
DISCUS
176-3 Faith Bender (Liberty, Bakersfield, Ca)
173-7 Amelia Flynt (Cinco Ranch, Katy, Tx)
170-8 **Emma Sralla (Marcus, Flower Mound, Tx)
169-2 Ashlyn Giles (Schuylkill Valley, Leesport, Pa)
168-7 Chrystal Herpin (Dawson, Pearland, Tx)
168-1 Jayden Ulrich (East Alton-Wood River, Wood River, Il)
167-10 Dannielle Langseth (Everest, Weston, Wi)
167-3 **Carlie Weiser (Giddings, Tx)
166-10 Kaiah Fisher (Hidden Valley, Grants Pass, Or)
164-3 Makayla Long (Perry, Gilbert, Az)
HAMMER
182-3 Cara Salsberry (Somerset Canyons, Boynton Beach, Fl)
179-11 Sophia Gallucci (Coventry, RI)
175-4 *Katelyn Peterson (Dixon, Ca)
171-4 Kira Lindner (Greeley, Chappaqua, NY)
169-11 Serena Lalli (Classical, Providence, RI)
169-10 *Giavonna Meeks (East, Denver, Co)
169-8 Amanda Opp (Lakewood, Co)
169-1 Sydney Lake (Timber Creek, Orlando, Fl)
169-0 *Sariyah Horne (El Camino, Sacramento, Ca)
167-9 *Olivia Campbell (Western, Berry,, Il)
JAVELIN
177-11 Sydney Juszczyk (Trinity, St Louis, Mo)
175-4 Katelyn Fairchild (Andale, Ks)
169-1 Kohana Nakato (Summit, Bend, Or)
163-5 Julia Crenshaw (Ft Zumwalt West, O’Fallon, Mo)
161-6 *Shea Greene (Weston, Ct)
159-2 **McKenzie Fairchild (Andale, Ks)
154-11 Jade Kwinn (Sabino, Tucson, Az)
153-9 Jadyn Troutman (Wellsville, Ks)
153-4 *Nicole Woods (Northern, Demarest, NJ)
152-8 ***Gabriella Garcia (Basha, Chandler, Az)
HEPTATHLON
5493 Ariel Pedigo (Parkview, Baton Rouge, La)
5138 *Bryanna Craig (Millville, NJ)
5111 Sophie Galloway (Graves, Mayfield, Ky)
5046 **Skyler Schuller (Coppell, Tx)
4994 Patasha Bryan (South Walton, Santa Rosa Beach, Fl)