2019 High School Leaders — Girls

compiled by T&FN Staff

(marks updated May 20, 2019)

(¶ = HS Record performance)
(i = mark made indoors; + = converted mark; ‘ = not eligible for U.S. teams)
(Classes: * = junior; ** = soph; *** = frosh; all others are seniors)

 

Track Events
100 11.25 *Briana Williams’ (Northeast, Oakland Park, Florida)
200 22.89 *Briana Williams’ (Northeast, Oakland Park, Florida)
400 52.06 Britton Wilson (Godwin, Henrico, Virginia)
800 2:03.98i *Athing Mu (Central, Trenton, New Jersey)
   (outdoor) 2:04.76 Mu
1500 4:19.72i *Katelyn Tuohy (North Rockland, Thiells, New York)
   (outdoor) 4:20.17 Victoria Starcher (Ripley, West Virginia)
Mile 4:38.19 Victoria Starcher (Ripley, West Virginia)
3000 9:01.81i *Katelyn Tuohy (North Rockland, Thiells, New York)
   (outdoor) 9:21.53 Katelynne Hart (Glenbard West, Glen Ellyn, Illinois)
2 Miles 9:51.05i *Katelyn Tuohy (North Rockland, Thiells, New York)
   (outdoor) 9:56.05+ Tuohy
2000 Steeple 6:29.02 ¶ *Sarah Trainor (Roosevelt, Hyde Park, New York)
5000 16:20.84i Ericka VanderLende (Rockford, Michigan)
   (outdoor) 16:24.18 **Sydney Masciarelli (Marianapolis, Thompson, Connecticut)
10,000 39:02.0 *McKenna Priske (Marist, Portland, Oregon)
100 Hurdles 13.33 Jasmine Jones (Greater Atlanta, Norcross, Georgia)
300 Hurdles 40.78 *Leah Phillips (Bullis, Potomac, Maryland)
400 Hurdles 58.58 Britton Wilson (Godwin, Henrico, Virginia)
Mile Walk 6:28.21i ¶ *Taylor Ewert (Beavercreek, Ohio)
3000 Walk 13:28.00 ¶ *Taylor Ewert (Beavercreek, Ohio)
5000 Walk 22:28.61 ¶ *Taylor Ewert (Beavercreek, Ohio)
Relay Events
4 x 100 44.24 ¶ DeSoto, Texas
4 x 200 1:36.09 DeSoto, Texas
4 x 400 3:39.79 DeSoto, Texas
4 x 800 9:00.36 Union Catholic, Scotch Plains, New Jersey
4 x Mile 20:21.70+ Great Oak, Temecula, California
800 Medley 1:44.10 Buford, Georgia
Sprint Medley 3:58.46i Union Catholic, Scotch Plains, New Jersey
   (outdoor) 4:00.12 The Woodlands, Texas
Distance Medley 11:41.84i North Rockland, Thiells, New York
   (outdoor) 11:44.02 Saratoga Springs, New York
4 x 100 Hurdles 58.44 Valor, Highlands Ranch, Colorado
Field Events
High Jump 6-3¼i *Morgan Smalls (Panther Creek, Cary, North Carolina)
   (outdoor) 6-¾ ***Alyssa Jones (Southridge, Miami, Florida)
6-¾ Smalls
Pole Vault 14-9i ¶ Chloe Cunliffe (West, Seattle, Washington)
   (outdoor) 14-8 Cunliffe
Long Jump 20-9¼i Jasmine Moore (Lake Ridge, Mansfield, Texas)
   (outdoor) 20-8¾ ***Caelyn Harris (Upland, California)
Triple Jump 44-10 Jasmine Moore (Lake Ridge, Mansfield, Texas)
Shot 50-1½ Gretchen Hoekstre (Seaside, Oregon)
Discus 176-8 *Kalynn Meyer (Superior, Nebraska)
Hammer 187-2 Samantha Kunza (Timbereland, Wentzville, Missouri)
Javelin 184-2 Skylar Cicccolini (Mifflin, Lewistown, Pennsylvania)
Heptathlon 4807 Jessica Swalve (Westmont, Campbell, California)