History of Olympic Results: Steeple - Men

Bookmark and Share

(results updated 10/04/2012)

2012
(London, August 5)
1Ezekiel Kemboi (Kenya)8:18.56
2Mahiedine Mekhissi-Benabbad (France)8:19.08
3Abel Mutai (Kenya)8:19.73
4Roba Gari (Ethiopia)8:20.00
5Brimin Kipruto (Kenya)8:23.03
6Evan Jager (USA)8:23.87
7Hamid Ezzine (Morocco)8:24.90
8-Donn Cabral (Princeton)8:25.91
[Kyle Alcorn (USA) 9th heat II]
2008
1Brimin Kipruto (Kenya)8:10.34
2Mahiedine Mekhissi-Benabbad (France)8:10.49
3Richard Matelong (Kenya)8:11.01
4Yacob Jarso (Ethiopia)8:13.47
5Bob Tahri (France)8:14.79
6Youcef Abdi (Australia)8:16.36
7Ezekiel Kemboi (Kenya)8:16.38
8Ali Abubaker Kamal (Qatar)8:16.59
[13Anthony Famiglietti (USA) 8:31.21]
[Billy Nelson (USA) 10th in heat]
[Josh McAdams (USA) 9th in heat]
2004
1Ezekiel Kemboi (Kenya)8:05.81
2Brimin Kipruto (Kenya)8:06.11
3Paul Kipsele Koech (Kenya)8:06.64
4Moussa Obaid (Qatar)8:07.18
5Luis Miguel Martín (Spain)8:11.64
6Simon Vroeman (Holland)8:13.25
7Bob Tahri (France)8:14.26
8Ali Ezzine (Morocco)8:15.58
[11Daniel Lincoln (USA) 8:16.86]
[Robert Gary (USA) 12th in heat]
[Anthony Famiglietti (USA) 8th in heat]
2000
1Reuben Kosgei (Kenya)8:21.43
2Wilson Boit (Kenya)8:21.77
3Ali Ezzine (Morocco)8:22.15
4Bernard Barmasai (Kenya)8:22.23
5Luis Martín (Spain)8:22.75
6Eliseo Martín (Spain)8:23.00
7Brahim Boulami (Morocco)8:24.32
8Günther Weidlinger (Austria)8:26.70
[Mark Croghan (USA) 5th in heat]
[Tony Cosey (USA) 10th in heat]
[Pascal Dobert (USA) 6th in heat]
1996
1Joseph Keter (Kenya)8:07.12
2Moses Kiptanui (Kenya)8:08.33
3Alessandro Lambruschini (Italy)8:11.28
4Matthew Birir (Kenya)8:17.18
5Mark Croghan (USA)8:17.84
6Steffen Brand (Germany)8:18.52
7Brahim Boulami (Morocco)8:23.13
8Jim Svenøy (Norway)8:23.39
[12Marc Davis (USA) 9:51.96 (injured)]
[Robert Gary (USA) 11th in heat]
1992
1Matthew Birir (Kenya)8:08.84
2Patrick Sang (Kenya)8:09.55
3William Mutwol (Kenya)8:10.74
4Alessandro Lambruschini (Italy)8:15.52
5Steffen Brand (Germany)8:16.60
6Tom Hanlon (Great Britain)8:18.14
7Brian Diemer (USA)8:18.77
8Azzedine Brahmi (Algeria)8:20.71
[Mark Croghan (USA) 7th in semi]
[Danny Lopez (USA) 11th in semi]
1988
1Julius Kariuki (Kenya)8:05.51
2Peter Koech (Kenya)8:06.79
3Mark Rowland (Great Britain)8:07.96
4Alessandro Lambruschini (Italy)8:12.17
5William Van Dijck (Belgium)8:13.99
6Henry Marsh (USA)8:14.39
7Patrick Sang (Kenya)8:15.22
8Boguslaw Maminski (Poland)8:15.97
[Brian Diemer (USA) 7th in semi]
[Brian Abshire (USA) 9th in semi]
[Kariuki 8:05.51 OR]
1984
1Julius Korir (Kenya)8:11.80
2Joseph Mahmoud (France)8:13.31
3Brian Diemer (USA)8:14.06
4Henry Marsh (USA)8:14.25
5Colin Reitz (Great Britain)8:15.48
6Domingo Ramón (Spain)8:17.27
7Julius Kariuki (Kenya)8:17.47
8Pascal Debacker (France)8:21.51
[John Gregorek (USA) 8th in heat]
1980
1Bronislaw Malinowski (Poland)8:09.70
2Filbert Bayi (Tanzania)8:12.48
3Eshetu Tura (Ethiopia)8:13.57
4Domingo Ramón (Spain)8:15.74
5Francisco Sanchez (Spain)8:17.93
6Giuseppe Gerbi (Italy)8:18.47
7Boguslaw Maminski (Poland)8:19.43
8Anatoliy Dimov (Soviet Union)8:19.75
1976
1Anders Gärderud (Sweden)8:08.02
2Bronislaw Malinowski (Poland)8:09.11
3Frank Baumgartl (East Germany)8:10.36
4Tapio Kantanen (Finland)8:12.60
5Michael Karst (West Germany)8:20.14
6Euan Robertson (New Zealand)8:21.08
7Dan Glans (Sweden)8:21.53
8Antonio Campos (Spain)8:22.65
[10Henry Marsh (USA) 8:23.99]
[Doug Brown (USA) 8th in heat]
[Mike Roche (USA) 10th in heat]
[Malinowski 8:18.5 (8:18.56) OR {heat}; Gärderud 8:08.02
WR, OR]
1972
1Kip Keino (Kenya)8:23.64
2Ben Jipcho (Kenya)8:24.62
3Tapio Kantanen (Finland)8:24.66
4Bronislaw Malinowski (Poland)8:27.92
5Dusan Moravcik (Czechoslovakia)8:29.06
6Amos Biwott (Kenya)8:33.48
7Romualdas Bite (Soviet Union)8:34.64
8Pekka Paivarinta (Finland)8:37.17
[Steve Savage (USA) 7th in heat]
[Doug Brown (USA) 9th in heat]
[Mike Manley (USA) 10th in heat]
[Kantanen 8:24.78 OR {heat}; Biwott 8:23.73 OR {heat}; Keino
8:23.06 OR]
1968
(high-altitude)
1Amos Biwott (Kenya)8:51.0 (8:51.02)
2Ben Kogo (Kenya)8:51.6 (8:51.56)
3George Young (USA)8:51.8 (8:51.86)
4Kerry O’Brien (Australia)8:52.0 (8:52.08)
5Aleksandr Morozov (Soviet Union)8:55.8 (8:55.61)
6Mikhail Zhelev (Bulgaria)8:58.4 (8:58.41)
7Gaston Roelants (Belgium)8:59.4 (8:59.50)
8Arne Risa (Norway)9:09.0 (9:08.98)
[Conrad Nightingale (USA) 6th in heat]
[Bill Reilly (USA) 5th in heat]
1964
1Gaston Roelants (Belgium)8:30.8
2Maurice Herriott (Great Britain)8:32.4
3Ivan Belyayev (Soviet Union)8:33.8
4Manuel de Oliveira (Portugal)8:36.2
5George Young (USA)8:38.2
6Guy Texereau (France)8:38.6
7Adolfas Aleksejunas (Soviet Union)8:39.0
8Lars-Erik Gustafsson (Sweden)8:41.8
[Vic Zwolak (USA) 4th in heat]
[Jeff Fishback (USA) 4th in heat]
[Herriott 8:33.0 OR {heat}; Aleksejunas 8:31.8 OR {heat};
Roelants 8:30.8 OR]
1960
1Zdzislaw Krzyszkowiak (Poland)8:34.2 (8:34.30)
2Nikolay Sokolov (Soviet Union)8:36.4 (8:36.55)
3Semyon Rzhishchin (Soviet Union)8:42.2 (8:42.34)
4Gaston Roelants (Belgium)8:47.6 (8:47.85)
5Gunnar Tjörnebo (Sweden)8:58.6 (8:58.87)
6Ludwig Müller (West Germany)9:01.6 (9:01.57)
7Deacon Jones (USA)9:18.2 (9:18.22)
8Aleksey Konov (Soviet Union)9:18.2 (9:18.23)
[Phil Coleman (USA) 5th in heat]
[George Young (USA) 4th in heat]
[Krzyszkowiak 8:34.2 OR]
1956
1Chris Brasher (Great Britain)8:41.2 (8:41.35)
2Sándor Rozsnyói (Hungary)8:43.6 (8:43.68)
3Ernst Larsen (Norway)8:44.0 (8:44.05)
4Heinz Laufer (West Germany)8:44.4 (8:44.53)
5Semyon Rzhishchin (Soviet Union)8:44.6 (8:44.58)
6John Disley (Great Britain)8:44.6 (8:44.79)
7Neil Robbins (Australia)8:50.0 (8:50.36)
8Eric Shirley (Great Britain)8:57.0
[9Deacon Jones (USA) 9:13.7]
[Horace Ashenfelter (USA) 6th in heat]
[Phil Coleman (USA) 9th in heat]
[Brasher 8:41.2 OR]
1952
1Horace Ashenfelter (USA)8:45.4 (8:45.68)
2Vladimir Kazantsev (Soviet Union)8:51.6 (8:51.52)
3John Disley (Great Britain)8:51.8 (8:51.94)
4Olavi Rinteenpää (Finland)8:55.2 (8:55.60)
5Kurt Söderberg (Sweden)8:55.6 (8:55.87)
6Günther Hesselmann (West Germany)8:55.8 (8:55.98)
7Mikhail Saltykov (Soviet Union)8:56.2 (8:56.47)
8Helmut Gude (West Germany)9:01.4 (9:01.36)
[Bill Ashenfelter (USA) DNF in heat]
[Browning Ross (USA) 12th in heat]
[Kazantsev 8:58.0 (8:58.17) OR {heat}; Ashfenfelter 8:51.0
(8:51.18) OR {heat}, 8:45.4 WR, OR]
1948
1Tore Sjöstrand (Sweden)9:04.6
2Erik Elmsäter (Sweden)9:08.2 (3.81 behind)
3Göte Hagström (Sweden)9:11.8 (7.54)
4Alex Guyodo (France)9:13.6 (8.92)
5Pentti Siitaloppi (Finland)9:19.6 (15.39)
6Petar Segedin (Yugoslavia)9:20.4 (16.08)
7Browning Ross (USA)9:23.2 (19.42)
8Constantino Miranda (Spain)9:25.0 (22.00)
[Bob McMillen (USA) 8th in heat (fell 3 times)]
[Bill Overton (USA) 6th in heat]
1936
1Volmari Iso‑Hollo (Finland)9:03.8
2Kaarlo Tuominen (Finland)9:06.8
3Alfred Dompert (Germany)9:07.2
4Martti Matilainen (Finland)9:09.0
5Hal Manning (USA)9:11.2
6Lars Larsson (Sweden)9:16.6
7Woldemars Wihtols (Lat)9:18.8
8Glen Dawson (USA)9:21.1
[10Joe McCluskey (USA) 9:29.4]
[Iso-Hollo 9:03.8 WR, OR]
1932
(lap long)
1Volmari Iso‑Hollo (Finland)10:33.4
2Thomas Evenson (Great Britain)10:46.0
3Joe McCluskey (USA)10:46.2
4Martti Matilainen (Finland)10:52.4
5George Bailey (Great Britain)10:53.2
6Glen Dawson (USA)nt
7Giuseppe Lippi (Italy)nt
8Walter Pritchard (USA)nt
1928
1Toivo Loukola (Finland)9:21.8 (9:21.70)
2Paavo Nurmi (Finland)9:31.2
3Ove Andersen (Finland)9:35.6
4Nils Eklöf (Sweden)9:38.0
5Henri Dartigues (France)9:40.0
6Lucien Duquesne (France)9:40.6
7Melvin Dalton (USA)nt
8William Spencer (USA)nt
[Walter Gegan (USA) 4th in heat]
[William Spencer (USA) 3rd in heat]
[Loukola 9:21.8 OR]
1924
1Ville Ritola (Finland)9:33.6
2Elias Katz (Finland)9:44.0
3Paul Bontemps (France)9:45.2
4Marvin Rick (USA)9:56.4
5Karl Ebb (Finland)9:57.6
6Evelyn Montague (Great Britain)c9:58.0
7Michael Devaney (USA)c10:01.0
8Albert Isola (France)10:14.9
[Russell Payne (USA) 5th in heat]
[Katz 9:43.8 OR {heat}; Ritola 9:33.6 OR]
1920
1Percy Hodge (Great Britain)10:00.4
2Patrick Flynn (USA)c10:21.1
3Ernesto Ambrosini (Italy)c10:32.0
4Gustaf Mattsson (Sweden)c10:32.1
5Michael Devaney (USA)c10:34.3
6Albert Hülsebosch (USA)c10:37.7
7Lars Hedwall (Sweden)c10:42.2
8Ray Watson (USA)c10:50.3
[Devaney 10:23.0 OR {heat}; Hodge 10:17.4 OR {heat}, 10:00.4 OR]
1912
(not contested)
1908
(3200m)
1Arthur Russell (Great Britain)10:47.8
2Archie Robertson (Great Britain)10:48.4
3John Eisele (USA)nt
4Guy Holdaway (Great Britain)nt
5Harry Sewell (Great Britain)nt
6William Galbraith (Canada)nt
[Edward Carr (USA) DNF in heat]
[Gayle Dull (USA) 2nd in heat]
[George Bonhag (USA) DNF in heat]
[Roger Spitzer (USA) 3rd in heat]
[Charles Hall (USA) 4th in heat]
[James Lightbody (USA) 2nd in heat]
[Russell 10:56.2 OR {heat}, 10:47.8 OR]
1904
(2590m)
1James Lightbody (USA)7:39.6
2John Daly (Ireland)7:40.6
3Arthur Newton (USA)nt
4Frank Verner (USA)nt
Also ran—Harvey Cohn (USA)
Also ran—David Munson (USA)
Also ran—Richard Sanford (USA)
1900
(2 races)
(2500m)
1George Orton (Canada)7:34.4
2Sidney Robinson (Great Britain)c7:36.4
3Jacques Chastanié (France)c7:44.5
4Arthur Newton (USA)nt
5Hermann Wraschtil (Austria)nt
6Franz Dühne (Germany)nt
(4000m)
1John Rimmer (Great Britain)12:58.4
2Charles Bennett (Great Britain)c12:58.6
3Sidney Robinson (Great Britain)c12:58.8
4Jacques Chastanié (France)c13:00.5
5George Orton (Canada)nt
6Franz Dühne (Germany)nt
Also ran—Alexander Grant (USA)
Also ran—Thaddeus McClain (USA)
1896
(not contested)

Request generated in 0.041213989257812 seconds.