2016 High School Absolute List - Men

Bookmark and Share

compiled by Jack Shepard

Click To See Girls’ List (these links only work for current-year lists)

(marks received and verified by 04/26/2016)

100 METERS
10.17Noah Lyles (Williams, Alexandria, Va)
10.27Michael Norman (Vista Murrieta, Murrieta, Ca)
10.37**Anthony Schwartz (American Heritage, Plantation, Fl)
10.45*Chauncy Smart (Auburndale, Fl)
10.48Darrell Singleton (West Ashley, Charleston, SC)
10.49***Tyrese Cooper (American, Hialeah, Fl)
**Bryand Rincher (Piper, Sunrise, Fl)
10.50Brandon Taylor (Clear Brook, Friendswood, Tx)
10.51*Isaiah Cunningham (Rancho Verde, Moreno Valley, Ca)
10.52Trevin Chambers (DeSoto, Tx)
Wind-aided:
10.26Taylor
10.29*Shamon Ehiemua (Marshall, Missouri City, Tx)
10.30Smart
10.32**Terrell Smith (South Gwinnett, Snellville, Ga)
10.34Mykul Mitchell (Dawson, Pearland, Tx)

200 METERS
20.48Noah Lyles (Williams, Alexandria, Va)
20.55Michael Norman (Vista Murrieta, Murrieta, Ca)
20.68***Tyrese Cooper (American, Hialeah, Fl)
20.83Josh Eiker (Galesburg, Il)
21.04iMaxwell Willis (Carroll, Washington, DC)
21.05Ja’Mari Ward (Cahokia, Il)
21.07**Anthony Schwartz (American Heritage, Plantation, Fl)
21.10Tre James (Las Vegas, Nv)
21.18**Shaun Shivers (Chaminade-Madonna, Hollywood, Fl)
21.21**Elija Godwin (Newton, Covington, Ga)
Wind-aided:
20.41Norman
20.46Cooper
20.73Josephus Lyles (Williams, Alexandria, Va)
20.76(A)Dartez Hamlin (Burges, El Paso, Tx)
20.83*Shamon Ehiemua (Marshall, Missouri City, Tx)

400 METERS
45.51Michael Norman (Vista Murrieta, Murrieta, Ca)
45.94Josephus Lyles (Williams, Alexandria, Va)
46.23*Jamal Walton’ (Everglades, Miramar, Fl)
46.43***Tyrese Cooper (American, Hialeah, Fl)
46.77*Deonte Tolbert (Auburn, Al)
46.78*Terry Conwell (Southwest DeKalb, Decatur, Ga)
46.82**Elija Godwin (Newton, Covington, Ga)
46.97Jostyn Andrews (Skyline, Dallas, Tx)
**Tyquan Thornton (Washington, Miami, Fl)
46.99***Brian Herron (Lakeside, Atlanta, Ga)
Trevor Stewart (South County, Lorton, Va)

800 METERS
1:48.70Michael Slagowski (Rocky Mountain, Meridian, Id)
1:50.53Connor Dunne (San Clemente, Ca)
1:50.58iDomenic Perretta (Beaver Falls, Pa)
1:50.93Austin Tamagno (Brea-Olinda, Brea, Ca)
1:50.97i*Cameron Cooper (Oak Park, Mi)
1:51.36i*Brandon McGorty (Chantilly, Va)
1:51.59Willie Hall (Davis, Ca)
1:51.65Bryce Hoppel (Midland, Tx)
1:51.68**Jake Merrell (Turkey Valley, Turkey, Tx)
1:51.70Garrett Calhoun (Timberline, Boise, Id)

1500 METERS
3:41.93iDrew Hunter (Loudoun Valley, Purcellville, Va)
3:50.54Austin Tamagno (Brea-Olinda, Brea, Ca)
3:51.20iConor Lundy (Fordham, Bronx, NY)
3:53.21iFrank Pittman (Marist, Atlanta, Ga)
3:53.74i**Dalton Hengst (McDonogh, Owings Mills, Md)

MILE
3:57.81iDrew Hunter (Loudoun Valley, Purcellville, Va)
4:03.21Austin Tamagno (Brea-Olinda, Brea, Ca)
4:04.59Connor Dunne (San Clemente, Ca)
4:04.99Eduardo Herrera (South, Madera, Ca)
4:05.71Michael Slagowski (Rocky Mountain, Meridian, Id)
4:05.97Tyler Janes (King, Riverside, Ca)
4:06.92iThomas Ratcliffe (Concord-Carlisle, Concord, Ma)
4:07.29Jake Ogden (Dana Hills, Dana Point, Ca)
4:07.85*Callum Bolger (San Luis Obispo, Ca)
4:08.25iConor Lundy (Fordham, Bronx, NY)

2000 STEEPLECHASE
6:01.97Nick Steele (Bromfield, Harvard, Ma)
6:08.94Adrian Jones (Mountain View, Meridian, Id)
STEEPLECHASE
9:34.38Adrian Jones (Mountain View, Meridian, Id)
9:36.67Matt Mercer (Orchard Park, NY)
9:37.18*Jonathan Lauer (Sachem North, Lake Ronkonkoma, NY)

3000 METERS
7:59.33iDrew Hunter (Loudoun Valley, Purcellville, Va)
8:15.01Eduardo Herrera (South, Madera, Ca)
8:19.04Brody Smith (Cody, Wy)
8:20.32*Casey Clinger (American Fork, Ut)
8:22.06iConor Lundy (Fordham, Bronx, NY)

2 MILES
8:53.78+*Casey Clinger (American Fork, Ut)
8:54.26+Jon Davis (Oakwood, Fithian, Il)
8:54.41+Jack Van Scoter (Flintridge, La Canada, Ca)
8:54.67+*Callum Bolger (San Luis Obispo, Ca)
8:57.03iGarek Bielaczyc (East, Salt Lake City, Ut)
8:57.16+Ben Veatch (Carmel, In)
8:57.24+*Cooper Teare (St Joseph, Alameda, Ca)
8:57.32+iAidan Tooker (Saratoga Springs, NY)
8:57.47iThomas Ratcliffe (Concord-Carlisle, Concord, Ma)
8:57.93+iAndrew Jordan (Watkins, Pataskala, Oh)

5000 METERS
14:41.28Andrew Jordan (Watkins Memorial, Pataskala, Oh)
14:41.8Carter Blunt (Independence, Frisco, Tx)
14:42.41iEric van der Els (McMahon, Norwalk, Ct)

110 HURDLES
13.78**Rainey Anderson (Westlake, Atlanta, Ga)
Emmanuel Tait (Thompson, Alabaster, Al)
13.81Koty Burton (La Quinta, Ca)
13.85Marcus Krah (Hillside, Durham, NC)
Matt Moore (Union Grove, McDonough, Ga)
13.91*Trey Cunningham (Winfield, Al)
13.94*Damion Thomas’ (Northeast, Oakland Park, Fl)
13.99**Lorenzo Lingard (University, Orange City, Fl)
14.01Josh McGowen (McAllen, Tx)
14.04Norman Grimes (Canyon, Tx)
Infinite Tucker (Huntington, NY)
Wind-aided:
13.56Cunningham
13.59Bryce Douglas (Allen, Tx)
13.61Krah
13.74Moore
13.75*Charles Brockman (Plano, Tx)

300 HURDLES
36.33Norman Grimes (Canyon, Tx)
36.60*Jason Baldridge (George Ranch, Richmond, Tx)
36.68Julian Body (Jesuit, Portland, Or)
36.84Chuck Harris (Timberview, Arlington, Tx)
36.90**Thomas Burns (Northwestern, Miami, Fl)
36.92Koty Burton (La Quinta, Ca)
36.7Bryce Douglas (Allen, Tx)
36.95Jesus Serrano (Abilene, Tx)
37.04McKinly Brown (American Heritage, Plantation, Fl)
36.8Charles Brockman (Plano, Tx)

400 HURDLES
50.50Norman Grimes (Canyon, Tx)
53.48Jaelen Williams (Phoebus, Hampton, Va)
53.56Josh McLemore (West, Dowingtown, Pa)
53.72Infinite Tucker (Huntington, NY)
53.73**Miles Green (St Joseph, Philadelphia, Pa)

MILE WALK
6:15.77i*Cameron Haught (Yellow Springs, Oh)
6:39.88iA.J. Gruttadauro (Brockport, NY)
6:43.53i****Juan Moscoso (Lake Brantley, Altamont Springs, Fl)
6:48.34iSpencer Dunn (Auburn, Me)

4 x 100
40.49Southwest DeKalb, Decatur, Ga
40.55Marshall, Missouri City, Tx
40.60Memorial, Port Arthur, Tx
40.62Lancaster, Tx
40.63Vista Murrieta, Murrieta, Ca
40.66Manvel, Tx
40.74Waxahachie, Tx
40.78George Ranch, Richmond, Tx
Mansfield, Tx
40.83Newton, Covington, Ga

4 x 200
1:24.72Southwest DeKalb, Decatur, Ga
1:24.81Lancaster, Tx
1:24.84Guyer, Denton, Tx
1:24.88George Ranch, Richmond, Tx
Mansfield, Tx
1:24.91Marshall, Missouri City, Tx
1:25.24DeSoto, Tx
1:25.26Memorial, Port Arthur, Tx
1:25.44Bowie, Arlington, Tx
1:25.47Manvel, Tx

4 x 400
3:12.31Bowie, Arlington, Tx
3:13.03Manvel, Tx
3:13.09Martin, Arlington, Tx
3:13.39Lancaster, Tx
3:13.55DeSoto, Tx
3:13.84Memorial, Port Arthur, Tx
3:13.93Timberview, Mansfield, Tx
3:13.92Southwest DeKalb, Decatur, Ga
3:14.02Rancho Verde, Moreno Valley, Ca
3:14.29Northwestern, Miami, Fl

4 x 800
7:37.61Great Oak, Temecula, Ca
7:41.58Strake, Houston, Tx
7:45.27iCoffman, Dublin, Oh
7:45.58iMountain Brook, Al
7:45.60iState College, Pa
7:45.80iSandburg, Orland Park, Il
7:47.48The Woodlands, Tx
7:47.68iWest Islip, NY
7:48.10iMorris Hills, Rockaway, NJ
7:49.69iSt. John’s, Shrewsbury, Ma

4 x MILE
16:58.83+Great Oak, Temecula, Ca
17:07.19+American Fork, Ut
17:16.36iSandburg, Orland Park, Il
17:16.45iSt. Anthony’s, South Huntington, NY
17:19.71+Dana Hills, Dana Point, Ca
17:20.64+The Woodlands, Tx
17:24.91iLa Salle, Providence, RI
17:27.72iDon Bosco, Ramsey, NJ
10:32.46+Claremont, Ca
17:33.15iLoudoun Valley, Purcellville, Va

800 MEDLEY
1:30.97Arabia Mountian, Lithonia, Ga
1:31.63Cathedral, Los Angeles, Ca
1:32.26Parkview, Lilburn, Ga
1:32.71Chaminade, West Hills, Ca
1:32.8Memorial, Wayne, Mi

SPRINT MEDLEY
3:24.02iChantilly, Va
3:25.96iOak Park, Mi
3:26.36Los Alamitos, Ca
3:27.08Nordhoff, Ojai, Ca
3:27.42Bellarmine, San José, Ca
3:28.30South Lakes, Reston, Va
3:28.42Eagles Landing, McDonough, Ga
3:28.88iCurtis, River Ridge, La
3:29.35McQueen, Reno, Nv
3:29.54Kingwood Park, Kingwood, Tx

DISTANCE MEDLEY
10:01.71Great Oak, Temecula, Ca
10:03.42iLoudoun Valley, Purcellville, Va
10:03.98iRiver Dell, Oradell, NJ
10:06.31Armijo, Fairfield, Ca
10:10.23iFordham, Bronx, NY
10:12.36iConcord-Carlisle, Concord, Ma
10:12.42iMemorial, Haddonfield, NJ
10:12.84King, Riverside, Ca
10:13.60iOld Bridge, Matawan, NJ
10:14.32Davis, Ca

4 x 110 HURDLES
59.72Weequahic, Newark, NJ

HIGH JUMP
7-3Noah Martin (University, Spokane, Wa)
i*Darryl Sullivan (Marion, Il)
7-2½iJaron Brooks (Clay, Lexington, Ky)
Justice Summerset (Mountain View, Tucson, Az)
7-2Eric Richards (Raymond, Ms)
Tristan Schultheis (Astronaut, Titusville, Fl)
7-1¾iDarius Carbin (Mt Pleasant, San José, Ca)
7-1**Vernon Turner (Yukon, Ok)
7-¼**Sean Lee (Trabuco Hills, Mission Viejo, Ca)
7-0*Jakobe Ford (Shadle Park, Spokane, Wa)
Elijah Hughes (North, Riverside, Ca)
**Nate Patterson (Plymouth, In)
David Thornton (Cherokee Trail, Aurora, Co)

POLE VAULT
18-½i**Mondo Duplantis’ (Lafayette, La)
17-6½iChris Nilsen (Park Hill, Kansas City, Mo)
17-2iNick Johnson (Lake Hamilton, Pearcy, Ar)
i*Zach McWhorter (Har-Ber, Springdale, Ar)
17-1Jett Gordon (Marina, Huntington Beach, Ca)
iTristan Slater’ (Capital, Charleston, WV)
17-0Justin Petz (La Pine, Or)
16-9¼iLucas Kelley (Perry, Massillon, Oh)
16-8Jacob Bowler (Del Oro, Loomis, Ca)
16-7Bailey Henderson (Canyon, New Braunfels, Tx)

LONG JUMP
26-¼iRayvon Grey (Beacon, NY)
25-11½iGrant Holloway (Grassfield, Chesapeake, Va)
24-11¼iHarrison Schrage (Grant, Portland, Or)
25-3½iJa’Mari Ward (Cahokia, Il)
24-8½i*William Henderson (Poly, Baltimore, Md)
24-7½i*Noah Igbinoghene (Hewitt-Trussville, Trussville, Al)
24-6¾iChristian Powell (Davis, Indianapolis, In)
24-6¼i(A)*Jalen Seals (Boswell, Ft Worth, Tx)
24-6iAnthony Owens (Jackson, Mi)
24-1½iMichael Davenport (WFS, Woodberry Forest, Va)
Wind-aided:
24-9½Lawrence White (Ridgeview, Bakersfield, Ca)
24-8¾Jace Attuso (Catholic, Baton Rouge, La)
24-8½Igbinoghene
24-7Tyler Terry (Central, Carrollton, Ga)
24-6Infinite Tucker (Huntington, NY)

TRIPLE JUMP
51-6iRonel Forde (Shaker, Latham, NY)
49-7i*Noah Igbinoghene (Hewitt-Trussville, Trussville, Al)
49-6½iRayvon Grey (Beacon, NY)
49-3½iMichael Wiggins (Huntsville, Al)
49-3¼Dennis Hicks (Liberty, Bakersfield, Ca)
49-2½Justin Hall (Blue Springs, Mo)
48-11Harrison Schrage (Grant, Portland, Or)
iJa’Mari Ward (Cahokia, Il)
48-10¾i*Rogerous Swain (Cedar Shoals, Ellenwood, Ga)
48-10½Dexter Neboh (Permian, Odessa, Tx)
Wind-aided:
51-5*Christian Edwards (Washington-Marion, Lake Charles, La)
50-11½Ward
50-6Jaron Brooks (Clay, Lexington, Ky)
*Andre Wright (Seneca, SC)
49-11Hall

SHOT
72-9½i*Jordan Geist (Knoch, Saxonburg, Pa)
71-7¼*Bronson Osborn (Esperanza, Anaheim, Ca)
71-0*Adrian Piperi (The Woodlands, Tx)
69-3Nathan Esparza (Amador Valley, Pleasanton, Ca)
67-¾Isaiah Rogers (Campbell, Smyrna, Ga)
65-5¾Nik Curtiss (Lancaster, Oh)
65-5Dan Guiliani (South Portland, Me)
64-5¾iLuke Grodeska (St Rose, Belmar, NJ)
64-1iConnor Bandel (Oxford, Mi)
64-½*Sam Sikon (Carbondale, Il)

DISCUS
206-5**A.J. Epenesa (Edwardsville, Il)
204-4*Bronson Osborn (Esperanza, Anaheim, Ca)
204-3*Adrian Piperi (The Woodlands, Tx)
204-2Conner Bandel (Oxford, Mi)
202-0*Turner Washington (Canyon del Oro, Oro Valley, Az)
198-3*Evan Blaire (Hickory, Hermitage, Pa)
197-6Seth Knowlton (Great Oak, Temecula, Ca)
196-2Gabriel Oladipo (Hightower, Missouri City, Tx)
195-6Colin Echols (Coppell, Tx)
195-0Eron Carter (Palatka, Fl)

HAMMER
243-6Bobby Colantonio (Barrington, RI)
223-1*Michael Feldman (Tottenville, Staten Island, NY)
221-4Cameron Thompson (Lakeland-Panas, Cortlandt Manor, NY)
207-3Kirk Unland (Ferris, Spokane, Wa)
205-6Isaiah Rogers (Campbell, Smyrna, Ga)

JAVELIN
221-3Trenton Allen (Derby, Ks)
210-6Logan Wolfley (Silver Lake, Ks)
208-0**Ethan Dabbs (Richland, Johnstown, Pa)
207-4Andrew Manz (North Allegheny, Wexford, Pa)
205-4Luke May (Whitefish, Mt)
202-5Cameron Bates (Maple Mountain, Spanish Fork, Ut)
200-10Kameron Swenson (Maize, Ks)

DECATHLON
6541Brendan Thurber-Blaser (Newport, Or)
6509Hayden Ashley (Bishop Kelley, Tulsa, Ok)
6314Zach Podraza (Scripps Ranch, San Diego, Ca)

Request generated in 0.012903213500977 seconds.