2012 LONDON OLYMPICS FORMCHART—Women

(switch to men’s chart)

compiled by T&FN staff & contributors (as of August 1)

FacebookTwitter

Bookmark and Share

100 METERS
1. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam)
2. Carmelita Jeter (USA)
3. Veronica Campbell-Brown (Jam)
4. Blessing Okagbare (Nigeria)
5. Tianna Madison (USA)
6. Kelly-Ann Baptiste (Trinidad)
7. Allyson Felix (USA)
8. Kerron Stewart (Jamaica)
9. Murielle Ahoure (Côte d’Ivoire)
10. Ivet Lalova (Bulgaria)

 

200 METERS
1. Allyson Felix (USA)
2. Veronica Campbell-Brown (Jam)
3. Carmelita Jeter (USA)
4. Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jam)
5. Sanya Richards-Ross (USA)
6. Sherone Simpson (Jamaica)
7. Aleksandra Fedoriva (Russia)
8. Murielle Ahoure (Côte d’Ivoire)
9. Laverne Jones-Ferrette (Virgin I)
10. Anthonique Strachan (Bah)

 

400 METERS
1. Sanya Richards-Ross (USA)
2. Amantle Montsho (Botswana)
3. Antonina Krivoshapka (Russia)
4. Novlene Williams-Mills (Jam)
5. Christine Ohuruogu (Gr Britain)
6. Yuliya Gushchina (Russia)
7. Tatyana Firova (Russia)
8. Deedee Trotter (USA)
9. Francena McCorory (USA)
10. Rosemarie Whyte (Jamaica)

 

800 METERS
1. Pamela Jelimo (Kenya)
2. Mariya Savinova (Russia)
3. Fantu Magiso (Ethiopia)
4. Caster Semenya (South Africa)
5. Alysia Montaño (USA)
6. Francine Niyonsaba (Burundi)
7. Yelena Arzhakova (Russia)
8. Janeth Jepkosgei (Kenya)
9. Yekaterina Poistogova (Russia)
10. Natalya Lupu (Ukraine)

 

1500 METERS
1. Aslı Çakir (Turkey)
2. Abeba Aregawi (Ethiopia)
3. Morgan Uceny (USA)
4. Genzebe Dibaba (Ethiopia)
5. Katya Kostetskaya (Russia)
6. Ibtissam Lakhouad (Morocco)
7. Yekaterina Martynova (Russia)
8. Jenny Simpson (USA)
9. Maryam Jamal (Bahrain)
10. Tatyana Tomashova (Russia)

 

STEEPLECHASE
1. Yuliya Zaripova (Russia)
2. Milcah Chemos (Kenya)
3. Sofia Assefa (Ethiopia)
4. Habiba Boudraa (Tunisia)
5. Hiwot Ayalew (Ethiopia)
6. Gulnara Galkina (Russia)
7. Mercy Njoroge (Kenya)
8. Gülcan Mıngır (Turkey)
9. Etenesh Diro (Ethiopia)
10. Emma Coburn (USA)

 

5000 METERS
1. Vivian Cheruiyot (Kenya)
2. Meseret Defar (Ethiopia)
3. Sally Kipyego (Kenya)
4. Viola Kibiwott (Kenya)
5. Gelete Burka (Ethiopia)
6. Genet Ayalew (Ethiopia)
7. Molly Huddle (USA)
8. Olga Golovkina (Russia)
9. Yelena Nagovichina (Russia)
10. Sara Moreira (Portugal)

 

10,000 METERS
1. Tirunesh Dibaba (Ethiopia)
2. Vivian Cheruiyot (Kenya)
3. Sally Kipyego (Kenya)
4. Joyce Chepkirui (Kenya)
5. Belaynesh Oljera (Ethiopia)
6. Yelizaveta Grechishnikova (Rus)
7. Sara Moreira (Portugal)
8. Worknesh Kidane (Ethiopia)
9. Amy Hastings (USA)
10. Jo Pavey (Great Britain)

 

100 HURDLES
1. Sally Pearson (Australia)
2. Dawn Harper (USA)
3. Kellie Wells (USA)
4. Brigitte Foster-Hylton (Jamaica)
5. Lolo Jones (USA)
6. Nevin Yanıt (Turkey)
7. Tiffany Porter (Great Britain)
8. Tatyana Dektyareva (Russia)
9. Alina Talay (Belarus)
10. Phylicia George (Canada)

 

400 HURDLES
1. Lashinda Demus (USA)
2. Melaine Walker (Jamaica)
3. Natalya Antyukh (Russia)
4. Irina Davydova (Russia)
5. Perri Shakes-Drayton (Gr Brit)
6. Zuzana Hejnová (Czech Repub)
7. Kaliese Spencer (Jamaica)
8. Denisa Rosolová (Czech Rep)
9. Vania Stambolova (Bulgaria)
10. Georganne Moline (USA)

 

MARATHON
1. Mary Keitany (Kenya)
2. Liliya Shobukhova (Russia)
3. Edna Kiplagat (Kenya)
4. Shalane Flanagan (USA)
5. Priscah Jeptoo (Kenya)
6. Chunxiu Zhou (China)
7. Aselefech Mergia (Ethiopia)
8. Jiali Wang (China)
9. Tiki Gelana (Ethiopia)
10. Sultan Haydar (Turkey)

 

20K WALK
1. Olga Kaniskina (Russia)
2. Yelena Lashmanova (Russia)
3. Hong Liu (China)
4. Maria Poves (Spain)
5. Xiuzhi Lu (China)
6. Anisya Kirdyapkina (Russia)
7. Beatriz Pascual (Spain)
8. Elisa Rigaudo (Italy)
9. Olive Loughnane (Ireland)
10. Shenjie Qieyang (China)

 

4 X 100 RELAY
1. United States
2. Jamaica
3. Trinidad
4. Ukraine
5. Germany
6. Russia
7. Holland
8. Brazil
9. France
10. Poland

 

4 X 400 RELAY
1. United States
2. Russia
3. Jamaica
4. Great Britain
5. Ukraine
6. Belarus
7. France
8. Czech Republic
9. Brazil
10. Nigeria

 

HIGH JUMP
1. Anna Chicherova (Russia)
2. Chaunté Lowe (USA)
3. Svetlana Shkolina (Russia)
4. Ruth Beitia (Spain)
5. Tia Hellebaut (Belgium)
6. Brigetta Barrett (USA)
7. Tonje Angelsen (Norway)
8. Irina Gordeyeva (Russia)
9. Emma Green Tregaro (Sweden)
10. Amy Acuff (USA)

 

POLE VAULT
1. Yelena Isinbaeva (Russia)
2. Jenn Suhr (USA)
3. Silke Spiegelburg (Germany)
4. Fabiana Murer (Brazil)
5. Svetlana Feofanova (Russia)
6. Yarisley Silva (Cuba)
7. Holly Bleasdale (Great Britain)
8. Martina Strutz (Germany)
9. Jirina Ptacnikova (Czech Rep)
10. Nikolía Kiriakopoúlou (Greece)

 

LONG JUMP
1. Brittney Reese (USA)
2. Nastassia Ivanova (Belarus)
3. Shara Proctor (Great Britain)
4. Janay DeLoach (USA)
5. Yelena Sokolova (Russia)
6. Blessing Okagbare (Nigeria)
7. Anna Nazarova (Russia)
8. Viktoriya Rybalko (Ukraine)
9. Chelsea Hayes (USA)
10. Lyudmila Kolchanova (Russia)

 

TRIPLE JUMP
1. Olha Saladuha (Ukraine)
2. Olga Rypakova (Kazakhstan)
3. Caterina Ibargüen (Colombia)
4. Tatyana Lebedeva (Russia)
5. Yamilé Aldama (Great Britain)
6. Yargelis Savigne (Cuba)
7. Patricia Mamona (Portugal)
8. Dailenis Alcántara (Cuba)
9. Kim Williams (Jamaica)
10. Kseniya Dzetsuk (Belarus)

 

SHOT
1. Valerie Adams (New Zealand)
2. Nadzeya Ostapchuk (Belarus)
3. Yevgeniya Kolodko (Russia)
4. Jill Camarena-Williams (USA)
5. Lijiao Gong (China)
6. Natalya Mikhnevich (Belarus)
7. Michelle Carter (USA)
8. Nadine Kleinert (Germany)
9. Anna Avdeyeva (Russia)
10. Ling Li (China)

 

DISCUS
1. Sandra Perković (Croatia)
2. Nadine Muller (Germany)
3. Yanfeng Li (China)
4. Darya Pishchalnikova (Russia)
5. Yarelis Barrios (Cuba)
6. Stephanie Brown Trafton (USA)
7. Żaneta Glanc (Poland)
8. Denia Caballero (Cuba)
9. Krishna Poonia (India)
10. Jian Tan (China)

 

HAMMER
1. Aksana Menkova (Belarus)
2. Betty Heidler (Germany)
3. Tatyana Lysenko (Russia)
4. Wenxiu Zhang (China)
5. Gulfiya Khanafeyeva (Russia)
6. Anita Włodarczyk (Poland)
7. Yipsi Moreno (Cuba)
8. Mariya Bespalova (Russia)
9. Alena Matoshka (Belarus)
10. Kathrin Klaas (Germany)

 

JAVELIN
1. Barbora Špotáková (Czech Rep)
2. Sunette Viljoen (South Africa)
3. Mariya Abakumova (Russia)
4. Christina Obergföll (Germany)
5. Vira Rebryk (Ukraine)
6. Goldie Sayers (Great Britain)
7. Linda Stahl (Germany)
8. Huihui Lu (China)
9. Lingwei Li (China)
10. Katharina Molitor (Germany)

 

HEPTATHLON
1. Jessica Ennis (Great Britain)
2. Tatyana Chernova (Russia)
3. Nataliya Dobrynska (Ukraine)
4. Kristina Savitskaya (Russia)
5. Jessica Zelinka (Canada)
6. Hyleas Fountain (US)
7. Austra Skujyté (Lithuania)
8. Antoinette Nana Djimou (France)
9. Lyudmila Yosypenko (Ukraine)
10. Jennifer Oeser (Germany)