FacebookTwitter

Bookmark and Share

T&FN HIGH SCHOOL BOYS ATHLETES OF THE YEAR

Track & Field News has been selecting a prep AOY on the boys side since 1947.

The 70 winners, with their prime event(s):

click for girls list

  

1940s
1947 Carl Joyce (Commerce, Boston, Massachusetts) mile
1948 Bob Mathias (Tulare, California) decathlon
1949 George Brown (Jordan, Los Angeles, California) long jump
     
1950s
1950 Steve Turner (Glendale, California) hurdles/long jump
1951 *Leon Patterson (Taft, California) shot/discus
1952 Milt Campbell (Plainfield, New Jersey) hurdles/decathlon
1953 Don Vick (Chaffey, Ontario, California) shot/discus
1954 Monte Upshaw (Piedmont, California) hurdles/long jump
1955 Charley Dumas (Centennial, Compton, California) high jump
1956 Jerry White (Corcoran, California) 400
1957 Jim Brewer (North, Phoenix, Arizona) pole vault
1958 Dallas Long (North, Phoenix, Arizona) shot/discus
1959 Rex Cawley (Farmington, Michigan) hurdles
     
1960s
1960 Mel Renfro (Jefferson, Portland, Oregon) hurdles/long jump
1961 (tie) Tom Sullivan (St. George, Evanston, Illinois) 800/mile
  (tie) Ulis Williams (Compton, California) 400
1962 Forrest Beaty (Hoover, Glendale, California) sprints
1963 Randy Matson (Pampa, Texas) shot/discus
1964 Gerry Lindgren (Rogers, Spokane, Washington) distances
1965 Jim Ryun (East, Wichita, Kansas) mile
1966 Tim Danielson (Chula Vista, California) mile/2M
1967 Jerry Proctor (Muir, Pasadena, California) hurdles/long jump
1968 *Reynaldo Brown (Compton, California) high jump
1969 Casey Carrigan (Orting, Washington) pole vault
     
1970s
1970 *Dave Tucker (San Joaquin, Fresno, California) triple jump
1971 Marshall Dill (Northern, Detroit, Michigan) sprints
1972 Craig Brigham (South, Eugene, Oregon) decathlon
1973 Craig Virgin (Lebanon, Illinois) distances
1974 Willie Smith (Uniondale, New York) sprints
1975 *Houston McTear (Baker, Florida) sprints
1976 Dwayne Evans (South Mountain, Phoenix, Arizona) sprints
1977 Renaldo Nehemiah (SP-Fanwood, Scotch Plains, New Jersey) hurdles
1978 Sanya Owalabi (Sleepy Hollow, N Tarrytown, New York) triple jump
1979 Michael Carter (Jefferson, Dallas, Texas) shot
     
1980s
1980 Steve Stubblefield (Wyandotte, Kansas City, Kansas) pole vault
1981 Joe Dial (Marlow, Oklahoma) pole vault
1982 Darrell Robinson (Wilson, Tacoma, Washington) 400
1983 Clinton Davis (Steel Valley, Munhall, Pennsylvania) sprints
1984 *Roy Martin (Roosevelt, Dallas, Texas) sprints
1985 Roy Martin (Roosevelt, Dallas, Texas) sprints
1986 Derrick Florence (Ball, Galveston, Texas) sprints
1987 Kamy Keshmiri (Reno, Nevada) discus
1988 Art Skipper (Sandy, Oregon) javelin
1989 Dion Bentley (Penn Hills, Pittsburgh, Pennsylvania) long jump
     
1990s
1990 Chris Nelloms (Dunbar, Dayton, Ohio) sprints/hurdles
1991 Bryan Bronson (Jasper, Texas) hurdles
1992 Jeff Buckey (Bakersfield, California) shot/discus
1993 Calvin Harrison (North, Salinas, California) sprints
1994 Andre Scott (Seminole, Sanford, Florida) triple jump
1995 Jerome Young (Prince Tech, Hartford, Connecticut) sprints
1996 *Obea Moore (Muir, Pasadena, California) sprints
1997 Terrence Trammell Southwest DeKalb, Decatur, Georgia) hurdles
1998 Greg Yeldell (North Rowan, Spencer, North Carolina) triple jump
1999 Jake Freeman (Hendricken, Warwick, Rhode Island) hammer
     
2000s
2000 Rickey Harris (Clifton, Centreville, Virginia) hurdles
2001 Alan Webb (South Lakes, Reston, Virginia) 800/mile
2002 Andra Manson (Brenham, Texas) high jump
2003 Tommy Skipper (Sandy, Oregon) pole vault
2004 Galen Rupp (Central Catholic, Portland, Oregon) distances
2005 J-Mee Samuels (Mt. Tabor, Winston-Salem, North Carolina) sprints
2006 *Walter Henning (St. Anthony’s, South Huntington, New York) hammer
2007 Walter Henning (St. Anthony’s, South Huntington, New York) hammer
2008 German Fernandez (Riverbank, California) mile/2M
2009 Mason Finley (Buena Vista, Colorado) shot/discus
     
2010s
2010 Sam Crouser (Gresham, Oregon) discus/javelin
2011 Ryan Crouser (Barlow, Gresham, Oregon) shot/discus
2012 Tyreek Hill (Coffee County, Douglas, Georgia) sprints
2013 Rudy Winkler (Averill Park, New York) hammer
2014 Trentavis Friday (Cherryville, North Carolina) sprints
2015 *Noah Lyles (Williams, Alexandria, Virginia) sprints
2016 *Noah Lyles (Williams, Alexandria, Virginia) sprints

© Track & Field News 2016